6 kwietnia w jełowskiej restauracji Bartosz odbyło się zebranie wiejskie.
Uczestniczył w nim wójt Krystian Baldy, Magdalena Wyzdak – Kołodziej z Urzędu Gminy, radny Albert Wiench, przewodniczący DFK Roland Krause oraz sołtys Ewald Fila, który przewodniczył spotkaniu.
Po przywitaniu mieszkańców i gości sołtys przedstawił sprawozdanie z poczynionych w roku ubiegłym inwestycji oraz podejmowanych przez sołectwo przedsięwzięć.
W ramach inwestycji wyremontowano m.in. odcinki ulic Staropolskiej, Polnej i Dębińskiej, zakupiono wiaty przystankowe, zrobiono projekt na oświetlenie drogowe przy ulicy Dębińskiej i Osiedlowej oraz zamontowano system nawodnienia boiska sportowego LZS.
W planach finansowych na rok 2018 uwzględniono m.in. dalsze remonty dróg, oświetlenie ulicy Dębińskiej, przebudowę przepustu na ulicy Młyńskiej i remont samochodu Ochotniczej Straży Pożarnej.
Mieszkańcy przyjęli do wiadomości przedstawione sprawozdanie i plan na rok 2018 bez żadnych zastrzeżeń.
Dyskusję wywołała informacja wójta Krystiana Baldego o przedłużeniu umowy z prezesem Banku Spółdzielczego na prowadzenie w sołectwie punktu bankowego. Przypomnijmy, że wcześniej punkt miał zostać zamknięty, ponieważ nie przynosił bankowi zysków. Z jego usług korzystało zbyt mało klientów. Decyzja wywołała spore niezadowolenie wśród mieszkańców, zwłaszcza tych starszych, dlatego samorząd rozpoczął z bankiem rozmowy o niezamykaniu punktu. Udało się dojść do porozumienia, jednak po spełnieniu pewnych warunków ze strony Urzędu Gminy i samych mieszkańców. Samorząd musi teren przy budynku wybrukować, tworząc dla samochodów miejsce parkingowe i uruchomić do niego wjazd. Przy punkcie bankowym ma być zainstalowany bankomat. Być może te udogodnienia sprawią, że punkt zyska więcej klientów, co jest koniecznym warunkiem, aby nadal funkcjonował w Jełowej.
Mieszkańcy mieli różne pomysły co do położenia punktu i bankomatu, padały nawet propozycję przeniesienia go w inne, bardziej miejsce.
Dyskusje zostały ucięte przez wójta, który podkreślił, że decyzja o podtrzymaniu działalności banku w sołectwie jest ukłonem w stronę mieszkańców i że nie mowy, aby bank inwestował w nową siedzibę.
Mieszkańcy mieli sporo uwag dotyczących jakości dróg i poboczy. Chcieli wiedzieć, czy Urząd Gminy podejmie w tej kwestii jakieś działania. Sprawa nie jest prosta, bo o remontach decyduje Zarząd Dróg Wojewódzkich i Krajowa Dyrekcja Dróg Krajowych. A lista dróg wymagających natychmiastowej naprawy jest bardzo długa i w pierwszej kolejności modernizowane są drogi i pobocza oraz budowane chodniki tam, gdzie dochodzi do najbardziej drastycznych wypadków i najczęściej, tmłumaczył Krystian Baldy.
Na zabraniu poruszono jeszcze więcej tematów, zwłaszcza dotyczących bezpieczeństwa mieszkańców, zbliżających się wyborów samorządowych oraz gazyfikacji gminy.
Szerszą relację z zebrania zamieścimy w papierowym wydaniu Echa.
Za współpracę, duże poparcie i zaufanie podziękował Albert Wiench, przewodniczący Rady Gminy, który nie będzie kandydował w tegorocznych wyborach na radnego. Przypomniał, że definitywnie kończy swoją samorządową działalność.