niedziela, 19 maja, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Ciekawostki

Dzienny raport o koronawirusie: 66 zakażonych na Opolszczyźnie, 2215 w kraju

W swoim codziennym raporcie dotyczącym sytuacji epidemicznej służby wojewody opolskiego informują, że aktualnie na Opolszczyźnie jest już 66 zakażonych. W całym kraju liczba zakażonych wynosi 2215.

Dzienny raport o koronawirusie: 66 zakażonych na Opolszczyźnie, 2215 w kraju 4

– Dzisiaj mieliśmy aż 12 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia. Liczba ogółem osób hospitalizowanych wynosi 41. Liczba ogółem poddanych kwarantannie w województwie opolskim wynosi 393 osób. Pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej znajduję się zaś w tej chwili 335 osób. Liczba ozdrowieńców ogółem spośród 66 zakażonych wynosi 3 osoby – informuje Martyna Kolemba-Gaschka, Rzecznik Prasowy Wojewody Opolskiego.

Raport Ministerstwa Zdrowia dla całego kraju :
1. Liczba osób ogółem hospitalizowanych z podejrzeniem / stwierdzeniem zakażenia nowym koronawirusem/ wynosi 1924 os.,
2. Liczba osób ogółem w kwarantannie wynosi 171 994 os.,
3. Liczba osób pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej wynosi 50 804 os.,
4. Liczba osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem 32 os.

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia. 

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz