Tematami najnowszej kroniki policyjnej są: zaginięcie w Chróścicach, zderzenie z autobusem w Łubnianach, kolizja trzech pojazdów na obwodnicy Opola-Czarnowąsów i kierowcy, którzy jechali bez uprawnień lub po alkoholu. Przypominamy również o tym, że pandemia jeszcze się nie skończyła, a obostrzenia wciąż obowiązują. Zapraszamy też w szeregi policji.
Kobieta wjechała w autobus
30-latka kierująca oplem astrą zagapiła się i wjechała w tył poprzedzającego ją autobusu, który właśnie wysadzał na przystanku swoich pasażerów. Do kolizji doszło 4 marca wieczorem, po godz. 20.00, obok kościoła w Łubnianach.
Jak się okazało, kobieta prowadziła samochód bez okularów, choć wymagał tego kod znajdujący się w jej prawie jazdy. Mało tego – prowadzony przez nią opel astra nie miał ważnego przeglądu technicznego. Z tych względów sprawą zajmie się sąd.
Na miejscu zdarzenia pracowali policjanci z dwóch radiowozów, ratownicy medyczni i pomoc drogowa z Jełowej.
![Kronika policyjna [25.02 – 10.03] 2](https://echogmin24.pl/wp-content/uploads/2022/03/kronika-policyjna-echogmin24.pl001-1024x767.jpg)
Kolizja na obwodnicy
Poranek 3 marca nie był zbyt łaskawy dla trzech kierowców, którzy zderzyli się na obwodnicy opolskiej dzielnicy Czarnowąsy. Przed godz. 8.30 doszło tam do kolizji jadących w kierunku centrum dwóch busów i samochodu osobowego.
Do zdarzenia oddelegowano straż pożarną, policję i pogotowie ratunkowe. Na miejscu okazało się, że nikt nie ucierpiał. Przez pewien czas kierowcy musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu drogowym na odcinku pomiędzy fermami drobiu a kościołem p.w. św. Anny.
![Kronika policyjna [25.02 – 10.03] 3](https://echogmin24.pl/wp-content/uploads/2022/03/kronika-policyjna-echogmin24.pl002-1024x766.jpg)
Kierowali, choć nie mogli
Pozostając przy ruchu drogowym: w ciągu ostatnich dwóch tygodni dobrzeńscy policjanci zatrzymali trzech kierowców, którzy z różnych względów nie powinni prowadzić samochodu. Jeden z nich był nietrzeźwy, dwóch pozostałych nie respektowało sądowego zakazu.
Pierwszy z nich wpadł w Kępie 24 lutego około godz. 20.00. Mężczyzna wsiadł za kółko po spożyciu alkoholu, a gdy został schwytany przez funkcjonariuszy, odmówił badania alkomatem. Konieczne więc było badanie krwi.
Kara za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu to grzywna w wysokości minimum 5 tys. złotych, wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów oraz ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat 2.
Kolejnych kierowców, którzy wbrew prawu prowadzili samochód, policjanci schwytali 1 i 6 marca. Pierwszego z nich około godz. 8.00 w Popielowie, a drugiego: około godz. 16.20 w Łubnianach. Zgodnie z artykułem 244 kodeksu karnego grozi im od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Zaginiona szybko się odnalazła
2 marca około godz. 9.00 na Komisariat Policji w Dobrzeniu Wielkim wpłynęło zgłoszenie o zaginięciu mieszkanki Chróścic. Funkcjonariusze rozpoczęli więc poszukiwania, które zakończyli szybkim sukcesem. Poszukiwana osoba odnalazła się cała i zdrowa.
Pamiętajmy o pandemii!
Dominującym w mediach tematem stała się wojna w Ukrainie, ale to nie oznacza, że koronawirus SARS-CoV-2 przestał istnieć. Choć od kilkunastu dni nasza uwaga koncentruje się głównie na wydarzeniach zza wschodniej granicy, nie możemy zapominać o wciąż obowiązujących nas obostrzeniach związanych z trwającą pandemią.
– Pamiętajmy, że wciąż obowiązuje wymóg zakrywania ust i nosa w zamkniętej przestrzeni. Jako policja staramy się, żeby obywatele rzetelnie go respektowali, choć wiemy, że nie spotyka się to z ich aplauzem – podkreśla asp. Małgorzata Garbowska, komendant Komisariatu Policji w Dobrzeniu Wielkim. – Dbajmy więc o nasze bezpieczeństwo, zachowujmy się odpowiedzialnie i przestrzegajmy wymogów sanitarnych. Należy też śledzić, jakie obostrzenia aktualnie obowiązują, to się bowiem zmienia.
Policja stoi otworem
Trudna, wymagająca i często żmudna praca, ale bardzo satysfakcjonująca, zróżnicowana i dająca takie przywileje, jak możliwość wcześniejszego odejścia na emeryturę czy trzynasta pensja – na to mogą liczyć osoby rozważające wstąpienie w szeregi Polskiej Policji.
W policyjnych strukturach każdy znajdzie coś dla siebie. Dróg rozwoju jest wiele. Można wybrać zespół patrolowo-interwencyjny, zajmujący się kontrolowaniem samochodów, sprawdzaniem stanu trzeźwości i generalnym czuwaniem nad danym terenem. Jest też wydział dochodzeniowo-śledczy, będący typową pracą biurową, wymagającą dokładności i skrupulatności, w którym pod nadzorem prokuratury prowadzi się postępowania przygotowawcze w sprawach kryminalnych.
Pracować można również w wydziale przestępczości gospodarczej, który zajmuje się różnego rodzaju oszustwami czy zbieraniem dowodów pozwalających na sporządzenie aktu oskarżenia. Jest też oczywiście pion kryminalny, w którym ściga się przestępców. Tacy funkcjonariusze, żeby za pomocą różnych metod ustalić sprawcę zdarzenia, muszą wykazać się sporą inwencją twórczą. Krok po kroku analizują ślady i dowody, za pomocą których odkrywają tożsamość przestępcy. To ciężka i żmudna praca, ale daje wiele satysfakcji, szczególnie kiedy uda się odzyskać skradzione mienie, a sprawca zostaje pociągnięty do odpowiedzialności karnej.
Każdy, kto lubi wyzwania, lubi pomagać innym i ma duże poczucie sprawiedliwości, będzie mile widziany w szeregach policji.