piątek, 4 kwietnia, 2025
info@echogminopolskich.pl
Wiadomości

Grudniowa kronika policyjna

Kradzieże z włamaniem, pożary, uszkodzenie ciała i nietrzeźwy rowerzysta – tym m.in. zajmowali się funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Dobrzeniu Wielkim w ostatnich tygodniach. W najnowszej kronice policyjnej przestrzegamy też przed włamaniami, które mogą nasilić się w okresie świątecznym.

Grudniowa kronika policyjna 2
Komisariat Policji w Dobrzeniu Wielkim

Łupem złodziei padły przedmioty warte 12 tys. zł

Dwie kradzieże z włamaniem nastąpiły z początkiem grudnia w gminie Popielów. 1 grudnia z jednego z budynków zniknęły narzędzia o wartości 10 tys. zł, z innego zaś 4 grudnia skradziono przedmioty warte 2 tys. zł. Trwa ustalanie sprawców.

Znany jest natomiast sprawca innego zdarzenia, tym razem z gminy Łubniany. 1 grudnia doszło tu do uszkodzenia ciała.

Dwa pożary, jedna gmina

W gminie Dobrzeń Wielki miały miejsce aż dwa pożary. Najpierw, 7 grudnia płonęła stara cegielnia, w której obecnie funkcjonuje zakład stolarski, a już 10 grudnia doszło do pożaru domu. W obu przypadkach nie ustalono jeszcze przyczyny, szacowanie strat również jest w toku.

Zamiast nietrzeźwych kierowców – pijany rowerzysta

Nieczęsto się zdarza, że w naszej kronice policyjnej nie opisujemy kierujących, którzy wsiedli za kierownicę po spożyciu alkoholu. Tym razem dobrzeńscy policjanci nie ujawnili żadnego przypadku pijanego kierowcy, ale 28 listopada na terenie gminy Łubniany wpadł rowerzysta, u którego alkomat wykazał ponad 2 promile. Mężczyzna popełnił tym samym wykroczenie, za które otrzymał mandat.

Pożar w Krzanowicach, na szczęście bez poszkodowanych

Wiata i opel vivaro płonęły 4 grudnia wieczorem na ul. Wakacyjnej w Opolu–Krzanowicach. Pożarowi uległa wiata, na której niedawno zamontowano panele fotowoltaiczne, a także zaparkowany pod nią samochód – opel vivaro. Na szczęście obyło się bez poszkodowanych.

Grudniowa kronika policyjna 3
Pożar w Opolu–Krzanowicach ujarzmili strażacy z JRG 1 i 2 Opole oraz OSP Czarnowąsy (fot.prostozopolskiego.pl)

Przyczepa z balami drewna przewróciła się między Jełową i Osowcem

Kierujący samochodem ciężarowym podczas wyjeżdżania z lasu przewrócił przyczepę, na której przewożone były bale drewna. Do zdarzenia doszło 12 grudnia na DK45 pomiędzy Jełową i Osowcem. Nikomu na szczęście nic się nie stało.

Grudniowa kronika policyjna 4
Ciężarówka przewróciła przyczepę wyjeżdżając z leśnej drogi na DK45 (fot. prostozopolskiego.pl)

Bądźmy bezpieczni w święta

Okres świąteczno-noworoczny ma to do siebie, że często gdzieś wyjeżdżamy lub przyjmujemy gości, a w związku z tym dom zostaje pusty, a w sąsiedztwie pojawia się więcej nowych twarzy. To doskonałe warunki dla złodziei. Tymczasem paść ofiarą kradzieży i stracić dorobek nawet kilku lat ciężkiej pracy wcale nie jest tak trudno – wystarczy chwila nieuwagi. Złodziej nie potrzebuje dużo czasu, by zabrać parę cennych rzeczy i wyjść niezauważonym. Istnieją jednak metody, dzięki którym można uchronić się przed rabunkiem.

Najbardziej skutecznym środkiem antywłamaniowym jest czujny sąsiad, który zainteresuje się obcymi osobami kręcącymi się w okolicy i w razie potrzeby zawiadomi policję. Dzięki szybkiej reakcji funkcjonariusze będą mieć szansę przyłapać złodzieja na gorącym uczynku i uchronić nas oraz ewentualne kolejne ofiary przed kradzieżą. Samemu również warto zwracać uwagę na to, czy w sąsiedztwie nie dzieje się nic niepokojącego.

Skuteczne w ochronie dobytku jest też:

  • dbanie, aby wszystkie drzwi prowadzące do wnętrza domu oraz budynków gospodarczych były zamknięte, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej;
  • unikanie przechowywania w domu dużych kwot pieniędzy;
  • zamontowanie systemu alarmowego oraz drzwi i okien antywłamaniowych;
  • ubezpieczenie domu na wypadek kradzieży.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest spis posiadanych wartościowych przedmiotów, uwzględniający ich cechy szczególne czy numery seryjne, a także zdjęcia – będą dowodem, że dane rzeczy są naszą własnością.

Będąc świadkiem włamania czy kradzieży, słysząc podejrzane hałasy w sąsiedztwie lub zauważając niepokojąco zachowujące się obce osoby w okolicy, należy powiadomić służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub na Komisariat Policji w Dobrzeniu Wielkim (nr tel.: 47 863 72 03). Nie warto narażać się próbą samodzielnego ujęcia sprawcy nie wiedząc, do czego jest zdolny. W ten sposób można też przepłoszyć złodzieja, co utrudni działania policji.

Dołącz do funkcjonariuszy!

Trudna, wymagająca i często żmudna praca, ale bardzo satysfakcjonująca, zróżnicowana i dająca takie przywileje, jak możliwość wcześniejszego odejścia na emeryturę czy trzynasta pensja – na to mogą liczyć osoby rozważające wstąpienie w szeregi Polskiej Policji.

W policyjnych strukturach każdy znajdzie coś dla siebie. Dróg rozwoju jest wiele. Można wybrać zespół patrolowo-interwencyjny, zajmujący się kontrolowaniem samochodów, sprawdzaniem stanu trzeźwości i generalnym czuwaniem nad danym terenem. Jest też wydział dochodzeniowo-śledczy, będący typową pracą biurową, wymagającą dokładności i skrupulatności, w którym pod nadzorem prokuratury prowadzi się postępowania przygotowawcze w sprawach kryminalnych.

Pracować można również w wydziale przestępczości gospodarczej, który zajmuje się różnego rodzaju oszustwami czy zbieraniem dowodów pozwalających na sporządzenie aktu oskarżenia. Jest też oczywiście pion kryminalny, w którym ściga się przestępców. Tacy funkcjonariusze, żeby za pomocą różnych metod ustalić sprawcę zdarzenia, muszą wykazać się sporą inwencją twórczą. Krok po kroku analizują ślady i dowody, za pomocą których odkrywają tożsamość przestępcy. To ciężka i żmudna praca, ale daje wiele satysfakcji, szczególnie kiedy uda się odzyskać skradzione mienie, a sprawca zostaje pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Każdy, kto lubi wyzwania, lubi pomagać innym i ma duże poczucie sprawiedliwości, będzie mile widziany w szeregach policji.

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz