piątek, 21 czerwca, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Wiadomości

Kronika policyjna. Maj 2024

Ubiegły miesiąc w Komisariacie Policji w Dobrzeniu Wielkim należał do raczej spokojnych, a przynajmniej pod względem zdarzeń o charakterze kryminalnym. W tym czasie doszło m.in. do dwóch niegroźnych pożarów, funkcjonariusze zatrzymali też kolejnych nietrzeźwych kierowców.

Kronika policyjna. Maj 2024 2
Komisariat Policji w Dobrzeniu Wielkim

Kradzież roweru i oszustwo internetowe

25 kwietnia miały miejsce dwa zdarzenia – mieszkańcowi gminy Dobrzeń Wielki ukradziono rower warty 1 tys. zł, a mieszkaniec gminy Łubniany podczas zakupów internetowych trafił na oszusta i stracił 140 zł. To stosunkowo nieduża kwota, biorąc pod uwagę inne przypadki internetowych oszustw, gdzie łupem padały dziesiątki, a czasem nawet i setki tysięcy złotych. Pomimo licznych ostrzeżeń nie każdy orientuje się w porę, że jedno kliknięcie dzieli go od utraty oszczędności. Przypomnijmy zatem, jak chronić się przed utratą pieniędzy podczas zakupów w sieci.

W trakcie zakupu lub sprzedaży przez internet należy zachować czujność, a przede wszystkim – nie klikać w podejrzane linki. Warto także zwracać uwagę na to, poprzez jaką stronę czy aplikację logujemy się do bankowości elektronicznej. Korzystajmy tylko z zaufanych źródeł dostępu do konta i nie udostępniajmy danych karty płatniczej osobom, do których nie mamy pełnego zaufania. Jeśli coś wzbudzi wątpliwości, przerwijmy transakcję. Pamiętajmy też, że portale typu OLX czy Vinted nie wymagają podawania numeru karty.

Metoda „na policjanta” nie wychodzi z mody

Przy okazji przypomnijmy też o wciąż pojawiających się wyłudzeniach metodą „na policjanta”. Bo choć o tego typu działaniach mówi się od lat, oszustom wciąż udaje się przekonać swoje ofiary, że są funkcjonariuszami potrzebującymi pomocy w jakiejś arcyważnej operacji. Najczęściej za cel wybierają sobie osoby starsze, dlatego szczególnie ich przestrzegamy: pamiętajcie o kilku podstawowych zasadach. Najważniejsza z nich brzmi – bądźmy ostrożni w kontaktach z nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie przekazujmy pieniędzy osobom, których tożsamości nie jesteśmy pewni. Jeśli ktoś podaje się za krewnego lub znajomego i prosi o wsparcie finansowe, sprawdźmy tę informację u źródła – sami wykonajmy telefon do tej osoby. A jeśli po drugiej stronie słuchawki odzywa się „funkcjonariusz” prowadzący tajną akcję, możemy być pewni, że to oszustwo. Policjanci NIGDY nie odbierają żadnych pieniędzy, NIGDY nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach i NIGDY nie angażują osób postronnych w swoje operacje. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie zadzwonić na numer alarmowy 112 i poinformować o zdarzeniu.

Kronika policyjna. Maj 2024 3
fot. Policja Opolska

Pożary zduszone w zarodku

W gminie Dobrzeń Wielki doszło w ostatnich tygodniach do dwóch pożarów, na szczęście niegroźnych. 27 kwietnia z nieustalonej przyczyny zapaliła się paleta z towarem, stojąca przy Biedronce w Chróścicach. Natomiast 17 maja płonęło 10 m² poszycia leśnego. Oba pożary zostały szybko zauważone i zagaszone, dzięki czemu obyło się bez rozprzestrzenienia ognia i poszkodowanych.

Szybko rozwiązano też problem uszkodzonego gazociągu w gminie Łubniany. 18 maja, podczas prac nad wykopem pod kable światłowodowe, doszło do przebicia rury z gazem. Było to jednak chwilowe zagrożenie, które zostało szybko opanowane.

Za jazdę pod wpływem mogli stracić samochody

Dobrzeńscy policjanci zatrzymali w ubiegłym miesiącu trzech pijanych kierowców. Każdy z nich miał we krwi ponad 1,5 promila alkoholu, a więc zgodnie z obowiązującym prawem powinni stracić swoje pojazdy na rzecz Skarbu Państwa. Tak się jednak nie wydarzyło, ponieważ żaden z nich nie prowadził własnego samochodu.

Jako pierwszy zatrzymany został kierujący, który 4 maja poruszał się po gminie Popielów. Mężczyzna wydmuchał 2 promile. 10 maja w gminie Dobrzeń Wielki wpadła kobieta, która wsiadła za kółko mając w organizmie aż 3 promile. Natomiast 16 maja zatrzymano kierującego, który prowadził auto w gminie Popielów, mimo 2 promili alkoholu we krwi.

Chociaż żadnemu z wymienionych nie grozi utrata samochodu, na pewno nie ominą ich konsekwencje. Popełnili bowiem przestępstwo prowadzenia w stanie nietrzeźwości, za które grozi grzywna w wysokości minimum 5 tys. zł i wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów, a także kara ograniczenia wolności lub do 3 lat za kratami.

Zderzenie fiata panda z ciężarówką. Kierująca osobówką trafiła do szpitala

Samochód ciężarowy z przyczepą, na której znajdowały się bele drewna, zderzył się z osobowym fiatem panda. Do zdarzenia doszło 14 maja po południu na DW 454 w Kup. Kobieta, która kierowała osobówką, w wypadku doznała obrażeń ciała i została przewieziona do szpitala przez ratowników medycznych.

Na miejscu pracowali strażacy z JRG 2 Opole i OSP Kup. Wyjaśnieniem okoliczności zdarzenia zajęli się funkcjonariusze policji.

Kronika policyjna. Maj 2024 4
Osobowy fiat panda nie miał szans w starciu z ciężarówką (fot. prostozopolskiego.pl)

Wstąp do policji!

Trudna, wymagająca i często żmudna praca, ale bardzo satysfakcjonująca, zróżnicowana i dająca takie przywileje, jak możliwość wcześniejszego odejścia na emeryturę czy trzynasta pensja – na to mogą liczyć osoby rozważające wstąpienie w szeregi Polskiej Policji.

W policyjnych strukturach każdy znajdzie coś dla siebie. Dróg rozwoju jest wiele. Można wybrać zespół patrolowo-interwencyjny, zajmujący się kontrolowaniem samochodów, sprawdzaniem stanu trzeźwości i generalnym czuwaniem nad danym terenem. Jest też wydział dochodzeniowo-śledczy, będący typową pracą biurową, wymagającą dokładności i skrupulatności, w którym pod nadzorem prokuratury prowadzi się postępowania przygotowawcze w sprawach kryminalnych.

Pracować można również w wydziale przestępczości gospodarczej, który zajmuje się różnego rodzaju oszustwami czy zbieraniem dowodów pozwalających na sporządzenie aktu oskarżenia. Jest też oczywiście pion kryminalny, w którym ściga się przestępców. Tacy funkcjonariusze, żeby za pomocą różnych metod ustalić sprawcę zdarzenia, muszą wykazać się sporą inwencją twórczą. Krok po kroku analizują ślady i dowody, za pomocą których odkrywają tożsamość przestępcy. To ciężka i żmudna praca, ale daje wiele satysfakcji, szczególnie kiedy uda się odzyskać skradzione mienie, a sprawca zostaje pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Każdy, kto lubi wyzwania, lubi pomagać innym i ma duże poczucie sprawiedliwości, będzie mile widziany w szeregach policji.

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz