We współczesnym świecie coraz częściej otaczamy się elektroniką – sprzęty elektroniczne ułatwiają nasze życie i pomagają w codziennych obowiązkach, ale potrafią też być przekleństwem. Szczególnie wtedy, gdy trzeba je wyrzucić. Do zmieszanych? A może do tworzyw sztucznych?
Obojętnie, czy mowa o starych telefonach komórkowych, zepsutych sprzętach kuchennych czy innych urządzeniach działających na prąd lub baterie. Żadnego z nich nie możemy wyrzucić do zwykłego kosza, a zwłaszcza do tego na odpady zmieszane. Takie urządzenia wyrzucone do śmietnika stają się odpadami niebezpiecznymi.
Odpady niebezpieczne to takie śmieci, które po przedostaniu się do środowiska naturalnego mogą stanowić zagrożenie dla ludzi, zwierząt i innych form życia. Zaliczają się do nich między innymi: sprzęt elektroniczny (RTV i AGD), farby, lakiery i kleje, środki czyszczące i rozpuszczalniki, środki ochrony roślin, baterie i akumulatory oraz przeterminowane leki.
Elektrośmieci zawierają mnóstwo szkodliwych substancji, które uwalniane do środowiska zanieczyszczają glebę i wodę, a następnie organizmy żywe (w tym ludzi). Takie odpady mogą zawierać między innymi stosowaną w świetlówkach rtęć, używane w komputerach związki bromu oraz azbest.
Te i inne obecne w elektroodpadach substancje mają negatywny wpływ na ludzki organizm i mogą powodować nowotwory, uszkodzenia wątroby i układu pokarmowego, problemy neurologiczne, a nawet – w przypadku rtęci – paraliż i śmierć.
Aby zużyty sprzęt elektroniczny nie stanowił zagrożenia dla środowiska, a więc i dla ludzi, możemy go jedynie wywieźć do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). Jest to jedyna możliwa opcja, aby pozbyć się elektrośmieci. Tam odpady zostaną odpowiednio zutylizowane lub przekazane do recyklingu.
Recykling elektroodpadów pozwala na separację takich metali jak miedź, złoto, srebro, platyna czy glin oraz innych surowców, które mogą zostać ponownie wykorzystane. Z metali odseparowanych z telefonu komórkowego produkuje się plomby dentystyczne i elementy instrumentów muzycznych, a zmielone tworzywa sztuczne mogą posłużyć do produkcji kołpaków samochodowych.
Dofinansowane ze środków
Wojewódzkiego Funduszu
Ochrony Środowiska
i Gospodarki
Wodnej w Opolu
Źródła:
https://esbud.pl/recykling-elektroniki-na-czym-polega/