niedziela, 19 maja, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Wiadomości

Październikowa kronika policyjna

Ostatnie tygodnie w Komisariacie Policji w Dobrzeniu Wielkim obfitowały w wydarzenia kryminalne. Za sporą część z nich odpowiada jeden sprawca, który został już ujęty i czeka na zarzuty. Nie brakowało też wypadków, w tym jeden niestety zakończył się tragicznie.

Październikowa kronika policyjna 2
Komisariat Policji w Dobrzeniu Wielkim

Śmiertelny wypadek w Starych Siołkowicach. Nie żyje 22-latek

Tragicznie zakończył się wypadek, do którego doszło 2 października około godz. 4.00 w Starych Siołkowicach. Kierujący seatem ibizą 22-latek, prawdopodobnie z powodu nadmiernej prędkości, stracił panowanie nad pojazdem na łuku ul. Piastowskiej. Auto wypadło z drogi i uderzyło w drzewo, a następnie w ogrodzenie i stojącego obok volkswagena golfa. Mimo udzielonej pomocy medycznej mężczyzna nie przeżył.

Październikowa kronika policyjna 3
Wypadek w Starych Siołkowicach zakończył się tragicznie – śmiercią młodego człowieka (fot. prostozopolskiego.pl)

Spłonęła stodoła, a z nią samochód i przyczepa

Z nieustalonej jak dotąd przyczyny 18 października całkowicie spłonęła stodoła w gminie Popielów, a z nią samochód iveco i przyczepa. Wartość strat to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Obecnie nad ustaleniem przyczyny pożaru pracuje biegły do spraw pożarnictwa, choć wstępnie podejrzewany jest udział osób trzecich.

Posiadacze narkotyków wpadli podczas rutynowej kontroli

Podczas kontroli pojazdu, którym dwie osoby poruszały się 20 października po gminie Łubniany, policjanci znaleźli narkotyki. Sprawcy mieli przy sobie dokładnie 1,8 grama marihuany oraz 1,25 grama amfetaminy. Teraz grozi im do 3 lat pozbawienia wolności, chyba że sąd uzna to za przypadek mniejszej wagi, który jest karany grzywną oraz ograniczeniem lub pozbawieniem wolności do 1 roku.

Zniszczenia warte prawie 100 tysięcy złotych

Spore szkody zostawiła po sobie osoba, która 14 – 15 października postanowiła zniszczyć elewację sklepu znajdującego się w gminie Popielów. Sprawca pozostaje nieznany, ale wstępnie wyceniono już uszkodzenia – 87 000 zł.

Plaga kradzieży

Dobrzeńscy funkcjonariusze prowadzą czynności m.in. związane z kradzieżami z ubiegłego miesiąca.  12 – 13 października, z pomieszczenia gospodarczego w gminie Popielów zniknął rower, który wyceniono na 800 zł. 13 października, z samochodu zaparkowanego na terenie leśnym w gminie Dobrzeń Wielki, skradziono tablice rejestracyjne, których koszt to 150 zł. Piłę spalinową i rower warte 1300 zł zabrał złodziej, który 18 – 19 października włamał się do niezabezpieczonego garażu w gminie Popielów. Natomiast 19 października, również w gminie Popielów, z niezabezpieczonej stodoły ukradziono kosiarkę samojezdną, której cena to 13 000 zł.

Nietrzeźwi za kółkiem

W każdej kronice policyjnej informujemy o kolejnych kierowcach, którzy siadają za kierownicą po spożyciu alkoholu. Nie inaczej jest i tym razem. Na przełomie września i października dobrzeńscy policjanci zatrzymali pięciu takich delikwentów – 26 i 30 września w Dobrzeniu, 27 września w Opolu-Borkach, 9 i 13 października w Łubnianach. Każda z tych osób popełniła przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, czyli z ponad 0,5 promila w wydychanym powietrzu. Teraz mogą czekać ich konsekwencje w postaci grzywny w wysokości minimum 5 tys. złotych, wieloletniego zakazu prowadzenia pojazdów oraz ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2.

Uderzył w bariery i z obrażeniami trafił do szpitala

Do kolejnego zdarzenia doszło 2 października około godz. 14.00. Kierujący skodą mężczyzna zjechał na przeciwny pas obwodnicy Czarnowąsów i z impetem uderzył w bariery energochłonne. Siła uderzenia była tak duża, że z samochodu wypadło koło i odleciało na pobliskie pole.

Pierwszy na miejscu pojawił się strażak z JRG Strzelce Opolskie – Aleksander Warzecha, który w czasie wolnym od służby, po zauważeniu wypadku zabezpieczył miejsce zdarzenia i udzielił pomocy poszkodowanemu. Kierujący skodą z uwagi na obrażenia ciała został przewieziony do szpitala.

Październikowa kronika policyjna 4
Mężczyzna z takim impetem uderzył w bariery energochłonne na obwodnicy Czarnowąsów, że z auta wyrwało koło (fot. prostozopolskiego.pl)

Dwa auta zderzyły się w Jełowej. Jedna osoba potrzebowała pomocy medycznej

Nieszczęśliwym okazał się piątek 13 października dla dwóch kierujących hondy i hyundaia. Na ul. Nadleśnej w Jełowej mężczyźni zderzyli się, w wyniku czego jedno z aut wpadło do rowu, a jeden z kierowców wymagał pomocy ratowników medycznych.

Październikowa kronika policyjna 5
O pechowym piątku trzynastego mogli mówić dwaj kierowcy, którzy uczestniczyli w stłuczce (fot. prostozopolskiego.pl)

Nadmierna prędkość przyczyną wypadku na trasie Bierdzany – Jełowa

2000 zł mandatu otrzymała kierująca audi, która 14 października około godz. 18.00 nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze i jazdę zakończyła w rowie. Kobieta straciła panowanie nad pojazdem, wpadła do przydrożnego rowu i uderzyła w przepust. Mimo dużej prędkości ani kierującej, ani pasażerowi na szczęście nic się nie stało.

Dachowanie w Jełowej. Kierowca był pijany, w aucie miał narkotyki

Kilka niespodzianek krył w sobie samochód, który 20 października około godz. 21.00 dachował na trasie Opole – Kluczbork w Jełowej. Kierujący stracił panowanie nad pojazdem i wypadł z drogi na pole. Po przyjeździe policji okazało się, że spory udział w wypadku mógł mieć alkohol – mężczyzna wydmuchał 1 promil. Dalsze oględziny ujawniły, że w pojeździe znajdowały się też narkotyki. Wygląda więc na to, że sprawca tego zdarzenia nieprędko wróci za kółko.

Październikowa kronika policyjna 6
Sprawca tego wypadku był pijany, a w aucie przewoził narkotyki (fot. prostozopolskiego.pl)

Stracił panowanie nad autem i uderzył w drzewo

W godzinach porannych 21 października miał miejsce groźny wypadek na ul. Oleskiej w Dąbrówce Łubniańskiej. Kierujący oplem astrą na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. W wyniku zdarzenia mężczyzna doznał na tyle poważnych obrażeń, że przybyli na miejsce ratownicy medyczni zadecydowali o przewiezieniu go do szpitala.

Policyjny pościg na trasie Popielów – Stare Siołkowice. Kierowca zdołał uciec

Skuteczna okazała się ucieczka kierującego audi, który po godz. 2.00 w nocy 25 października nie zatrzymał się do kontroli drogowej na ul. Opolskiej w Popielowie. Mimo wyraźnych sygnałów dawanych przez policjantów mężczyzna jechał dalej, więc funkcjonariusze poprosili o wsparcie i ruszyli za nim. Pościg zakończył się na ul. Błonie w Starych Siołkowicach. Kierujący audi zjechał na pole, gdzie auto utknęło w miękkim gruncie, więc mężczyzna wysiadł i uciekł pieszo. Samochód odholowano na parking policyjny, a policja ustala, kto znajdował się za kierownicą.

Październikowa kronika policyjna 7
Uciekający przed policją mężczyzna porzucił samochód na polu w Starych Siołkowicach (fot. prostozopolskiego.pl)

Dachowanie w Krzanowicach. Kierowca utknął w pojeździe

Wieczór 26 października był wyjątkowo pechowy dla kierującego toyotą, który poruszał się ul. Krzanowicką w Opolu-Krzanowicach. Mężczyzna zjechał z drogi, wpadł do rowu i został uwięziony w uszkodzonym aucie. Na ratunek przyszli mu strażacy z JRG 2 Opole oraz OSP Czarnowąsy.

Zostań funkcjonariuszem policji!

Trudna, wymagająca i często żmudna praca, ale bardzo satysfakcjonująca, zróżnicowana i dająca takie przywileje, jak możliwość wcześniejszego odejścia na emeryturę czy trzynasta pensja – na to mogą liczyć osoby rozważające wstąpienie w szeregi Polskiej Policji.

W policyjnych strukturach każdy znajdzie coś dla siebie. Dróg rozwoju jest wiele. Można wybrać zespół patrolowo-interwencyjny, zajmujący się kontrolowaniem samochodów, sprawdzaniem stanu trzeźwości i generalnym czuwaniem nad danym terenem. Jest też wydział dochodzeniowo-śledczy, będący typową pracą biurową, wymagającą dokładności i skrupulatności, w którym pod nadzorem prokuratury prowadzi się postępowania przygotowawcze w sprawach kryminalnych.

Pracować można również w wydziale przestępczości gospodarczej, który zajmuje się różnego rodzaju oszustwami czy zbieraniem dowodów pozwalających na sporządzenie aktu oskarżenia. Jest też oczywiście pion kryminalny, w którym ściga się przestępców. Tacy funkcjonariusze, żeby za pomocą różnych metod ustalić sprawcę zdarzenia, muszą wykazać się sporą inwencją twórczą. Krok po kroku analizują ślady i dowody, za pomocą których odkrywają tożsamość przestępcy. To ciężka i żmudna praca, ale daje wiele satysfakcji, szczególnie kiedy uda się odzyskać skradzione mienie, a sprawca zostaje pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Każdy, kto lubi wyzwania, lubi pomagać innym i ma duże poczucie sprawiedliwości, będzie mile widziany w szeregach policji.

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz