Majowa sesja Rady Gminy w Dobrzeniu była wyjątkowa pod względem złożonych na piśmie przez radnych interpelacji. Było ich aż 36. Wójt na odpowiedź ma 14 dni i wszystko wskazuje na to, że w ciągu tych dwóch tygodni czeka go bardzo intensywna praca.
Podejmowanie uchwał również nie przebiegło gładko. Głosowania często nie były jednomyślne, radni mieli wiele pytań i wątpliwości i w niektórych przypadkach prosili o odłożenie uchwał na kolejną sesję w celu ich głębszej analizy.
Na co idą pieniądze z Komisji Alkoholowej?
Radni nie zagłosowali nad uchwałą dotyczącą przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz przeciwdziałania Narkomanii.
Program corocznie opracowywany jest przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która zajmuje się przyznawaniem dotacji dla różnych przedsięwzięć kulturalnych i społecznych wpisujących się w profilaktykę antyalkoholową. Środki pochodzą z koncesji opłacanych przez właścicieli punktów, w których sprzedawany jest alkohol i nie mogą być przeznaczone na inne cele. Radni chcieli wiedzieć, na co konkretnie przeznaczane są pieniądze. Chcieli zapoznać się z rocznym raportem, aby w oparciu o jego szczegółową analizę przyjąć lub zmodyfikować tegoroczny Program.
25 tysięcy na film dokumentalny
Kwestią, nad którą rozgorzała dyskusja była uchwała zmieniająca budżet. W dodanych wydatkach, wynikających z nowych dochodów, pojawił się m.in. zapis o przeznaczeniu kwoty 25. tysięcy złotych na realizację II części filmu dokumentalnego o zmianie granic gminy i zagarnięciu dużej jej części przez Opole. Radni wahali się, czy wydatek jest zasadny, zaproponowano również wniosek o wykluczenie tego punktu z uchwały zmieniającej budżet, jednak wniosek upadł podczas głosowania. Wójt Piotr Szlapa oznajmił radnym, że dokumentacja zdarzeń związanych z aneksją gminy jest bardzo potrzebna, nie tylko ze względu na patriotyzm lokalny, ale głównie ze względu mana pamięć historyczną i przekazanie rzetelnej wiedzy o procesie upadku gminy przyszłym pokoleniom.
– Jeśli teraz tego nie zrobimy, zapomnimy, jak było naprawdę, co się wydarzyło, nikt obiektywnie, za kilkanaście lub nawet kilka lat nie będzie potrafił odtworzyć zdarzeń– przekonywał wójt – nikt nie będzie pamiętał, co naprawdę się stało.
W sumie punkt został w uchwale, którą radni przyjęli, choć niejednogłośnie.
Na co i dla kogo pieniądze?
Największą kwotę, bo 60 tysięcy, gmina przeznaczyła na obsługę prawną postępowania w przedmiocie przekazania mienia komunalnego będącego własnością gminy Dobrzeń Wielki na rzecz miasta Opole.
15 tysięcy radni przeznaczyli na wsparcie finansowe dla KP w Dobrzeniu Wielkim na zakup nowego radiowozu. Inne gminy także przeznaczyły taką kwotę.
14 500 zł przeznaczono na stworzenie dokumentacji projektowej dla OSP w Chróścicach na rozbudowę remizy polegającą na dobudowaniu jednego boksu garażowego, naprawie dachu nad istniejącym i utwardzeniu parkingu z tyłu budynku. Inwestycja realizowana będzie ze środków zewnętrznych pozyskanych przez OSP.
8 500 zagospodarowano na stworzenie dokumentacji projektowej na zagospodarowanie kąpieliska Balaton. Ta inwestycja również w sporej części zrealizowana zostanie ze środków zewnętrznych. Chodzi o zakup i montaż zjeżdżalni wodnej oraz wybudowanie boiska do piłki plażowej.
15 tysięcy kosztowała będzie kosiarka do koszenia boiska sportowego w Dobrzeniu Wielkim.
Radni mieli sporo pytań co do zasadności wszystkich inwestycji, ich wątpliwości rozwiała argumentacja wójta i uchwała zmieniająca budżet została przyjęta w całości.
Czy nauczyciele dostaną od samorządu rekompensatę?
Nie dostaną raczej. Ustawa zabrania samorządom wypłacać pieniądze nauczycielom biorącym udział w akcji strajkowej. – Niestety, nie możemy wypłacić nauczycielom żadnej rekompensaty, jednak cały czas monitorujemy sytuację i gdy tylko pojawi się jakaś możliwość prawna, wspomożemy strajkujących nauczycieli – zapowiedział wójt – w każdym razie pieniądze z subwencji, które zostały w budżecie, trafią w stu procentach na cele oświatowe.
O interpelacjach i sprawach różnych, dodatkowych wątkach, które przewijały się w trakcie sesji, napiszemy w kolejnym, drukowanym numerze Echa.
Kolejną sesję zaplanowano na 27 czerwca.