niedziela, 22 grudnia, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Nowe Siołkowice

Spotkanie po latach

Spotkanie po latach

19 maja w Nowych Siołkowicach odbył się Zjazd byłych mieszkańców Nowych Siołkowic „Nowe Siołkowice – moje dzieciństwo”.

Okazją do zorganizowania Zjazdu był 230-lecia powstania sołectwa, dlatego impreza miała charakter trochę rozrywkowy, trochę historyczny a przede wszystkim była świetną okazją do spotkań po latach i integracji. Do wydarzenia sołectwo przygotowywało się przez kilka miesięcy, jego organizatorem było Stowarzyszenie Odnowy Wsi Nowe Siołkowice oraz rada sołecka. W pomoc przy organizacji przedsięwzięcia włączyło się również popielowskie Centrum Kultury. Byli mieszkańcy Nowych Siołkowic nie zawiedli, przybyło ponad 70 osób. Niektórzy z nich dawno wyemigrowali do Niemiec, inni osiedlili się w bardziej lub mniej odległych rejonach kraju. Jednak tęsknota za korzeniami i czasami dzieciństwa sprawiła, że z chęcią, i często mimo dużej odległości, odwiedzili miejsce dorastania.

Zjazd rozpoczął się oficjalnym powitaniem gości, obiadem i nabożeństwem majowym prowadzonym przez księdza Gerarda Fuhla i zespół folklorystyczny Siołkowiczanki.

W kolejnej części Franciszek Sośnik, miłośnik lokalnej historii, przedstawił w skrócie historię Nowych Siołkowic powstałych w 1788 roku. Opowiadał barwnie i żywo, wzbudzając zainteresowanie wśród słuchaczy. Uczestnicy Zjazdu otrzymali w prezencie ulotki zawierające krótką historię sołectwa z wymienionymi najważniejszymi datami i wydarzeniami.

Na scenie wystąpiły również zespoły artystyczne działające przy Samorządowym Centrum Kultury oraz dzieci z siołkowickiego przedszkola. Swoje wokalne zdolności zaprezentował zespół Heimatmelodie oraz Siołkowiczanki, popis swoich umiejętności dały również mażoretki oraz młodzi członkowie sekcji tanecznej.

Wielkie zainteresowanie budziła wśród obecnych wystawa fotograficzna przygotowana przez sołtysa Jana Kubiaka. Stare zdjęcia, na których byli mieszkańcy mogli rozpoznać siebie z czasów dzieciństwa i młodości, wywoływały na jednej twarzy uśmiech nostalgii i wzruszenia. Fotografie oprócz osób przedstawiały również dawny krajobraz sołectwa skonfrontowany z dzisiejszym wizerunkiem Nowych Siołkowic. Ujęcia starych budynków i obok ich obecny wygląd. Po obejrzeniu wystawy wniosek nasuwał się jeden: Nowe Siołkowice uległy wielkiej metamorfozie, bardzo wypiękniały.

Na placu rekreacyjnym w Nowych Siołkowicach doszło do ważnego wydarzenia, ważnego spotkania, w którym uczestniczyli dawni mieszkańcy Nowych Siołkowic, autochtoni, którzy tutaj się urodzili i tu na stałe zapuścili swoje korzenie oraz osoby przyjezdne, które postanowiły osiedlić się w małej, urokliwej miejscowości. Wspólnie świętowali jubileusz wsi, z którą każdy z nich był związany przez jakiś okres swojego życia lub jest związany do dziś.

Zjazd zakończył się zabawa taneczną, która trwała do późnych godzin nocnych.

Zadanie zatytułowane Nowe Siołkowice – moje dzieciństwo zrealizowane zostało w ramach projektu grantowego Promocja Obszarów LGD Stobrawski Zielony Szlak i jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałąnia 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Echo Gmin Opolskich

Jeden komentarz

  • Miło nam bardzo że to kolejny grantowy wniosek w ramach LEADERA zrealizowany z takim sukcesem. Brawo dla organizatorów.

Dodaj komentarz