piątek, 30 lipca, 2021
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Gmina PopielówStare Kolnie

Stare Kolnie mają już 700 lat!

26 maja mieszkańcy Starych Kolni obchodzili uroczyście 700-lecie swojego sołectwa.

Mała miejscowość gminy Popielów zamieszkała obecnie przez ponad dwustu mieszkańców, ma ciekawą i długą historię, a co najważniejsze, na jej terenie prowadzone są badania archeologiczne na pozostałościach po starym zamczysku Kolno z XIII wieku, które obfitują w liczne, wartościowe historycznie znaleziska.

Jubileusz został zorganizowany przez sołtysa Starych Kolni i radę sołecką. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą oraz odsłonięciem tablicy upamiętniającej 700-lecie miejscowości. Ceremonii dokonał wójt Dionizy Duszyński wespół z sołtysem Januszem Chamotem. Jubileuszowe święto podzielono na dwa bloki, oficjalny oraz rozrywkowy. Mieszkańcy oraz goście obecni na 700-leciu sołectwa wysłuchali krótkiej historii sołectwa opowiedzianej przez Zygmunta Wojtaska, po czym zaproszeni zostali na prezentację multimedialną przygotowaną przez kierownika badań archeologicznych, Lecha Marka, prowadzonych na terenie Starych Kolni. Archeolog zaprezentował słuchaczom wyniki badań na pozostałościach po starym zamczysku Kolno. Ciekawa to była lekcja historii, wzbogacona starymi mapami wyświetlanymi na rzutniku, zdjęciami znalezionych artefaktów oraz ciekawostkami z życia panujących na zamku władców.

Bogata była również część artystyczna uroczystości. Przed widzami wystąpiły dziecięce i młodzieżowe zespoły artystyczne działające przy popielowskim Centrum Kultury. Dla najmłodszych przewidziano liczne atrakcje, darmową dmuchaną zjeżdżalnię, wspólne zabawy na scenie oraz słodkie nagrody. Zaplecze gastronomiczne pozwalało zaspokoić gusty kulinarne amatorów łakoci oraz bardziej treściwych, grillowanych potraw. Gospodynie Starych Kolni

napiekły mnóstwo przeróżnych ciast i przygotowały domowy żurek.

Uroczystość jubileuszowa zakończyła się zabawą taneczną.

Leave a Reply