Przed urzędem gminy w Dobrzeniu Wielkim pojawił się głaz z wygrawerowanym wierszem w języku śląskim. To element projektu „Śląskie Tradycje na Stobrawskim Zielonym Szlaku”, w ramach którego zorganizowano też imprezę plenerową, stworzono film oparty na dobrzeńskiej legendzie „O przewoźniku i diable” oraz wydrukowano kilkaset broszur na temat gminy.
Głaz został uroczyście odsłonięty przez przedstawicieli seniorów z gminy Dobrzeń Wielki w poniedziałek (6 maja). Towarzyszyła temu piękna muzyka na żywo zespołu Silesia, który wykonał specjalny utwór, z muzyką napisaną i opracowaną przez Krystiana Czecha do tekstu wygrawerowanego na głazie wiersza:
„Tu je ślunskoł źymia
Tukej je nas dom
Tu my się rodzyli
Tu moł być nas zgon
A choć świat jes wielki
Dom rodzinny mały
Spraw Boze by dziejci
Jednak tu łostały
Zeby tukej zyły
Ło ta źymia dbały
Zeby wiara Łojców
W sercach zachowały
Wy zaś wsyscy wielcy
Co światy rzundzicie
Dejcie nom w spokoju
Przelyź przez nase Zycie”
Projekt „Śląskie Tradycje na Stobrawskim Zielonym Szlaku”, w ramach którego głaz pojawił się przed urzędem gminy, oparto na legendzie „O przewoźniku i diable”. – Według legendy przewoźnik, który przewoził ludzi przez Odrę, posłuchał porad diabła, co ma w swoim życiu zrobić. To historia, która bardzo dobrze odnosi się do naszych czasów, do naszego „syndromu Koziołka Matołka” i szukania daleko czegoś, co mamy bardzo blisko – mówił Piotr Szlapa, wójt gminy Dobrzeń Wielki.
Zadanie „Śląskie Tradycje na Stobrawskim Zielonym Szlaku” jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałanie „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.