sobota, 5 grudnia, 2020
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Rybna

W Rybnej zmiana warty

SONY DSC

W Rybnej zmiana warty

Podczas zebrania wyborczego w Rybnej mieszkańcy wybrali nowego sołtys i nowych radnych sołeckich. Dotychczasowa sołtys Maria Gruszka nie zgłosiła swojej kandydatury. Przyszła kolej na młodych, mówiła, zwłaszcza że funkcję gospodarza sołectwa pełniła 30 lat, angażując się w sprawy wsi i jej mieszkańców i przyczyniając się do konsekwentnego rozwoju sołectwa. Pani Maria przez 16 lat reprezentowała również swoich mieszkańców w Radzie Gminy.

W trakcie podziękowań skierowanych do swojej rady sołeckiej oraz mieszkańców Rybnej głos łamał się pani Marii ze wzruszenia. Każdy radny otrzymał od niej bukiet kwiatów i serdeczny uścisk dłoni. Podsumowanie jej 30-letniej kadencji przeczytała wójt Sybilla Stelmach.

Dużo się w Rybnej działo, mieszkańcy przeżywali bardzo trudne chwile podczas powodzi w 1997 r. Woda zabrała im prawie cały dobytek. Jednak wspólnymi siłami z pomocą lokalnych władz, dotacji zewnętrznych, sponsorów oraz dużego zaangażowania sołtys Marii Gruszki, udało się mieszkańcom podnieść po tragedii i zacząć wszystko od nowa. Po powodzi odremontowano domostwa, zbudowano nawet nowy kościół, co było trudnym przedsięwzięciem, wyremontowano Dom Ludowy, w którym obecnie znajduje się pięknie odnowiona sala wiejska.

Lista przedsięwzięć podejmowanych przez radę sołecką i Marię Gruszkę na jej czele była długa. Wójt Sybilla Stelmach w geście podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz mieszkańców oraz miejscowości odczytała i wręczyła sołtys list gratulacyjny i wręczyła bukiet kwiatów. Podziękowania gospodarza gminy i jej zastępcy popłynęły również w kierunku radnych sołeckich. Po omówieniu spraw gminnych i wymianie życzliwości, przystąpiono do tajnego głosowania. Do sprawowania funkcji sołtysa zgłosiły się dwie osoby. Arkadiusz Szaszowski oraz Sylwia Gawlas-Dąbrowska. Do głosowania przystąpiło 85. wyborców, którzy zadecydowali, że nowym sołtysem Rybnej zostanie Arkadiusz Szaszowski, oddając na niego 45 głosów. Kontrkandydatka otrzymała głosów 40.

Wybrano również nowych radnych sołeckich: Adam Stachowski, Katarzyna Zachaczewska, Elżbieta Szaszowska, Anna Gliwińska oraz Wojciech Wereszczyński.

W zebraniu uczestniczyła dzielnicowa Monika Solich, która przekazała kilka istotnych dla mieszkańców informacji. Poinformowała, że dochodzą do niej skargi na kierowców, którzy poruszają się po drogach, nie mając do tego uprawnień. Ostrzegła, że takie osoby zostaną ukarane, bo stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców. Skargi dotyczyły również błąkających się po sołectwie psów, których boją się dzieci idące rano na przystanek autobusowy.

Problemem sołectwa jest również spożywania alkoholu w miejscach publicznych, szczególnie na przystanku autobusowym. Dzielnicowa apelowała do mieszkańców, aby korzystali z miejscowej mapy zagrożeń i zgłaszali zdarzenia, najlepiej dołączając do nich zdjęcia.

Monika Solich przestrzegła również seniorów przed oszustami podszywającymi się pod pracowników socjalnych i wyłudzającymi od ludzi starszych pieniądze.

(obszerniejsza relacja z zebrania w drukowanym wydaniu Echa)

 

Leave a Reply