poniedziałek, 28 listopada, 2022
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Wiadomości z kraju i ze świata

ZUS niemal gotowy do wydawania bonów turystycznych

Na przełomie lipca i sierpnia zaczną funkcjonować tzw. bony turystyczne. To rządowy program, który z założenia ma na celu wsparcie finansowe zarówno polskich rodzin, jak i branży turystycznej, osłabionej przez skutki pandemii COVID-19. Obsługę bonu zapewni Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Świadczenie w ramach bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Wartość jednego bonu to 500 zł, natomiast w przypadku dzieci z niepełnosprawnością będzie to 1000 zł.

Osoba uprawniona będzie musiała założyć profil na PUE ZUS, zalogować się i aktywować bon. ZUS za pomocą SMS na wskazany numer telefonu lub drogą e-mailową prześle specjalny kod, który będzie stanowił podstawę do zrealizowania naszego bonu turystycznego.

– Bon turystyczny będzie ważny do końca marca 2022 r., a będzie można nim płacić za usługi hotelarskie i turystyczne wyłącznie na terenie Polski. Co ważne, bonu turystycznego nie można wymienić na gotówkę bądź na inne środki płatnicze. Bon turystyczny będzie można pobrać z Platformy Usług Elektronicznych ZUS, a skorzystanie z bonu będzie możliwe dopiero po założeniu profilu (konta) na PUE. Można go założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Na PUE ZUS, w roli „Ogólne”, w panelu bocznym powstanie osobna zakładka dla osób korzystających z bonu oraz osobna zakładka dla podmiotów turystycznych – informuje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy opolskiego ZUS.

Bon będzie można aktywować na PUE ZUS w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością i będą chciały uzyskać dodatkowe świadczenie, będą mogły na PUE ZUS złożyć oświadczenie, co będzie podstawą przyznania dodatkowych 500 zł.

– Na PUE ZUS dostępne będą też specjalne funkcje dla podmiotów turystycznych. Zainteresowani przystąpieniem do programu Polski Bon Turystyczny będą mogli za pośrednictwem PUE ZUS zarejestrować się na liście podmiotów turystycznych, prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Będą też mogli zarządzać uprawnieniami dla osób, które będą w ich imieniu przyjmować płatności bonem. Na platformie ZUS uzyskają też dostęp do swoich rozliczeń – wyjaśnia Sebastian Szczurek.

Płatności bonem będą realizowane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS.

ZUS planuje utworzenie specjalnej infolinii, która będzie stanowić wsparcie dla osób korzystających z bonu i podmiotów turystycznych przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Już teraz w placówkach ZUS wszyscy zainteresowani mogą liczyć na pomoc w założeniu konta na PUE ZUS.

Leave a Reply