poniedziałek, 23 maja, 2022
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
WiadomościDobrzeń Mały

Dobrzeń Mały – usiłowano zniszczyć drzewko pokoju

Drzewko majowe, czyli Maibaum, które ozdabiało plac przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrzeniu Małym, zostało częściowo zniszczone. Nieznani sprawcy uszkodzili dekorację drzewka i mocowanie do podłoża.

Drzewko majowe postawiono na placu przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrzeniu Małym 30 kwietnia z okazji obchodów Maifestu, czyli święta nadejścia wiosny. Drzewko pokoju miało cieszyć oko aż do końca maja, jednak nie wszystkim się ten pomysł spodobał.

Do aktu wandalizmu doszło w nocy z 8 na 9 maja. Wandale wyciągnęli kliny zabezpieczające i poluzowali linki. Zniszczona została także jedna z dekoracji drzewka, czyli herb przedstawiający rolnika przy pracy na polu. Godło odzwierciedlało starą pieczęć Dobrzenia Małego i było podarunkiem dla mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki od grupy SCHLESIEN – HEUTE.

Dobrzeń Mały – usiłowano zniszczyć drzewko pokoju 3
Wandale nie tylko prawie przewrócili drzewko, ale również zniszczyli dekorację (fot. Leonard Kokot)

W okolicy nie ma żadnego monitoringu, więc sprawcy pozostają nieznani. Wiadomo jednak, że było ich co najmniej kilku. Drzewko miało solidną konstrukcję, do której postawienia potrzebnych było 5 osób, więc do zniszczenia potrzebna była podobna ilość siły oraz narzędzia. Po tym incydencie drzewko zdemontowano.

Zarówno organizatorzy Miafestu, jak i cała grupa SCHLESIEN – HEUTE oraz mieszkańcy są zszokowani i zawiedzeni faktem, że takie czyny mają miejsce w gminie Dobrzeń Wielki. Zamysłem celebracji tego święta była bowiem integracja lokalnej społeczności, a nie jej dzielenie.

Możliwe, że wandale zniszczyli drzewko przez uprzedzenia względem Niemiec i wszystkiego, co jest z tym krajem związane. Maifest nie jest jednak świętem niemieckim, a środkowoeuropejskim, które było obchodzone w różnych częściach naszego kontynentu, ale przez nazwę może kojarzyć się właśnie z kulturą niemiecką.

Julia Thoms

Leave a Reply