niedziela, 19 maja, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Ekologia

Czy ogrzewanie może być ekologiczne, a zarazem ekonomiczne?

Schropferoval z Pixabay

W Polsce co roku przed sezonem grzewczym rozpoczyna się debata: czy nadal będzie można ogrzewać domy „kopciuchami”? Jak walczyć ze smogiem? Co z dofinansowaniami na ekologiczne źródła ciepła? Czy są one godne zaufania?

Ekologiczne źródła ciepła to takie, które czerpią energię z surowców odnawialnych, najczęściej ze słońca lub ziemi. Dlatego też w ostatnich latach popularne stały się pompy ciepła oraz panele solarne, a także panele fotowoltaiczne (które produkują nie ciepło, a prąd i często są instalowane wraz z pompą ciepła).
Wymiana systemu ogrzewania na nowoczesne i ekologiczne niedługo może stać się koniecznością, ponieważ jest to kluczowy element walki ze wszechobecnym smogiem i katastrofą klimatyczną. Taka modernizacja jest kosztowna i nie każdy może sobie na nią pozwolić, więc warto skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań.
Jednym z nich jest rządowy program „Czyste powietrze” działający do 2029 roku i przeznaczający 103 miliardy złotych na wymianę źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych oraz ich termomodernizację.
Maksymalna kwota, jaką można uzyskać dzięki temu programowi, to 30 tys. złotych. Ta oferta zakłada demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe, zakup i montaż pompy ciepła oraz mikroinstalacji fotowoltaicznej. Dostępna jest również opcja nieobejmująca instalacji fotowoltaicznej, w tym przypadku maksymalna kwota dofinansowania wynosi 25 tys. zł.
Kolejna oferta obejmuje demontaż nieefektywnego źródła ciepła oraz zakup i montaż innego źródła ciepła. Jeśli zdecydujemy się na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, maksymalna kwota dofinansowania wynosi 25 tys. zł, jeśli nie – 20 tys. zł.
Trzecia opcja zakłada zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych i drzwi lub bram garażowych. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 10 tys. zł.
Wniosek o dofinansowanie należy złożyć przez internet w serwisie gov.pl lub przez Portal Beneficjenta, czyli aplikację internetową Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Możliwe jest również składanie wniosku w urzędzie WFOŚiGW, który działa na terenie województwa, gdzie znajduje się budynek, który ma zostać zmodernizowany.

Zródło:https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/porady/98986-ktore-ogrzewanie-jest-najbardziej-ekologiczne
https://czystepowietrze.gov.pl/ekonomiczne-ogrzewanie/
https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/

Dofinansowane ze środków
Wojewódzkiego Funduszu
Ochrony Środowiska
i Gospodarki
Wodnej w Opolu

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz