Mimo że jako społeczeństwo o segregacji śmieci wiemy sporo, ciągle coś nas w niej zaskakuje. Coraz więcej rodzajów odpadów nadaje się do ponownego przetworzenia, recykling jest usprawniany. Wciąż jednak istnieją takie odpady, które należy wyrzucić do kosza na śmieci zmieszane, choć wydaje nam się, że śmiało mogłyby trafić do innego pojemnika.
Jednymi z najczęstszych problematycznych odpadów są chusteczki higieniczne i jednorazowe ręczniki kuchenne. Wykonane są z papieru, więc instynktownie wyrzucamy je do niebieskiego pojemnika. Niestety, jest to błąd: wyroby higieniczne nie nadają się do recyklingu z powodu zbyt krótkich włókien celulozowych, z jakich są wykonane. Poza tym zabrudzone śmieci mogą zanieczyścić całą partię odpadów, przez co nie będzie ona nadawać się do recyklingu.
Kolejny problem stanowią „papierowe” tacki i opakowania jednorazowe na żywność oraz kubki na napoje. Są one powlekane lub nasączane polietylenem, który trudno rozdzielić od papieru, co uniemożliwia ich recykling. Ponadto, resztki jedzenia lub napoju mogą pobrudzić resztę makulatury.
Szczególna uwagę powinniśmy zwrócić także na opakowania po przyprawach. Większość z nich, choć z zewnątrz papierowa, od środka powlekana jest folią, co sprawia, że opakowanie nie nadaje się do powtórnego przetworzenia. Tak samo jak w poprzednim przykładzie, powinniśmy takie opakowania wyrzucić do kubła na odpady zmieszane.
Problem stanowić może również mięso i odpady pochodzenia zwierzęcego: kości, tłuszcz, nabiał. Choć są to odpady pochodzenia organicznego, nie nadają się do kompostowania. Technologie stosowane w zakładach kompostujących odpady biodegradowalne nie są przystosowane do prowadzenia procesu dla odpadów pochodzenia zwierzęcego. Wyjątek stanowią suche skorupki jajek. Jeśli jednak wyrzucamy całe jajko, powinniśmy umieścić je w koszu na odpady zmieszane.
Często jednak bywa tak, że jesteśmy przekonani, iż powinniśmy wyrzucić daną rzecz do kosza na odpady zmieszane, a jest to błąd. Chodzi tu głównie o zabrudzone opakowania plastikowe i szklane. Nawet gdy są one brudne, możemy wyrzucić je odpowiednio do żółtego i zielonego pojemnika. Nie musimy ich myć, wystarczy, że dobrze je opróżnimy.
Dofinansowane ze środków
Wojewódzkiego Funduszu
Ochrony Środowiska
i Gospodarki
Wodnej w Opolu
Źródła:
https://segregujna5.um.warszawa.pl/