W ostatnim czasie Komisariat Policji w Dobrzeniu Wielkim boryka się przede wszystkim z włamaniami do domów w budowie. Do takiego zdarzenia doszło np. w Starych Kolniach i Popielowie.
Pierwszy przypadek miał miejsce 4 maja, kiedy nieznany sprawca wypchnął okno i włamał się do budynku w Starych Kolniach, skąd ukradł elektronarzędzia warte ok. 3 tys. zł. Natomiast w nocy z 10 na 11 maja w Popielowie nieznany sprawca wypchnął drzwi domu w budowie, z którego wyniósł elektronarzędzia oraz telewizor i rejestrator, służące do monitoringu posesji. Wartość skradzionych przedmiotów wynosi ok. 2,5 tys. zł. Trwają czynności zmierzające do ustalenia sprawców.
Do 10 osób wzrosła natomiast liczba osób, które policjanci z Dobrzenia przyłapali na prowadzeniu samochodu z zawartością alkoholu we krwi przekraczającą 0,5 promila. – W zasadzie nie ma tygodnia bez przypadku zatrzymania nietrzeźwego kierowcy – mówi komendant KP w Dobrzeniu Wielkim Bogusław Walkowicz.
Przy zatrzymanej w Łubnianach znaleziono spore ilości narkotyków
Funkcjonariusze z dobrzeńskiego komisariatu otrzymali zgłoszenie, że w Łubnianach ma miejsce awantura domowa, a jedna z biorących w niej udział kobiet może posiadać narkotyki. Po udaniu się na miejsce policjanci znaleźli przy niej różnego rodzaju środki odurzające, w tym m.in. amfetaminę i haszysz. Kobieta, która na co dzień mieszka na Dolnym Śląsku i do Łubnian przyjechała w odwiedziny do mamy, została zatrzymana.
Komendant apeluje: przestrzegajmy przepisów i nośmy maseczki
Obecnie dobrzeńscy policjanci sprawują nadzór nad 104 osobami przebywającymi w kwarantannie i trzema, wobec których zastosowano izolację. Są to dane obejmujące cztery gminy, czyli ponad 30 tys. mieszkańców. Funkcjonariusze prowadzą też cztery postępowania o wykroczenie odnośnie złamania kwarantanny, czyli stosunkowo niewiele. Więcej przypadków dotyczy natomiast nieprzestrzegania obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Dlatego komendant Bogusław Walkowicz apeluje, by przestrzegać przepisów i nosić maseczki ochronne.
– Staramy się pouczać i zwracać uwagę, że w przestrzeni publicznej maseczki powinny być noszone we właściwy sposób. Bardzo często policjanci zauważają, że maseczki są noszone w różnych, nieprawidłowych pozycjach. To niczemu nie służy. Maseczka powinna być założona w odpowiedni sposób, od brody po nos – wyjaśnia komendant.
Nie ma drastycznego wzrostu przemocy domowej
Mimo że do niedawna zabronionym było wychodzenie bez wyraźnego powodu i zdecydowanie więcej czasu mieszkańcy spędzali w domach, dobrzeńscy funkcjonariusze nie odnotowali wzrostu przemocy domowej na terenie gmin Dobrzeń Wielki, Łubniany, Murów i Popielów.
– Zwracaliśmy na to szczególną uwagę, mając na uwadze, co działo się w całej Polsce. Do przypadków przemocy dochodzi w domach, gdzie zdarzało się to już wcześniej, ale na bieżąco zakładamy Niebieskie Karty. Z należytą ostrożnością i empatią podchodzimy do przemocy stosowanej w rodzinach, osobom pokrzywdzonym staramy się pomóc prawnie i psychologicznie, współdziałamy także z zespołami interdyscyplinarnymi w Gminach – mówi komendant.
Warto być policjantem!
Trudna, wymagająca i często żmudna praca, ale bardzo satysfakcjonująca, zróżnicowana i dająca takie przywileje, jak możliwość wcześniejszego odejścia na emeryturę czy 13 pensja – na to mogą liczyć osoby rozważające wstąpienie w szeregi Polskiej Policji.
W policyjnych strukturach każdy znajdzie coś dla siebie. Dróg rozwoju jest wiele, między innymi: zespół patrolowo-interwencyjny, zajmujący się kontrolowaniem samochodów, sprawdzaniem stanu trzeźwości i generalnym czuwaniem nad danym terenem; wydział dochodzeniowo-śledczy, będący typową pracą biurową, wymagającą dokładności i skrupulatności, w którym pod nadzorem prokuratury prowadzi się postępowania przygotowawcze w sprawach kryminalnych; wydział przestępczości gospodarczej, który zajmuje się różnego rodzaju oszustwami, gdzie polega na zbieraniu dowodów pozwalających na sporządzenie aktu oskarżenia. Jest też oczywiście pion kryminalny, w którym ściga się przestępców.
– Tacy funkcjonariusze muszą wykazać się sporą inwencją twórczą, żeby za pomocą różnych metod ustalić sprawcę zdarzenia. Krok po kroku analizują ślady, dowody i za ich pomocą odkrywają tożsamość przestępcy. To ciężka, żmudna praca, ale daje wiele satysfakcji, szczególnie kiedy uda się odzyskać skradzione mienie, a sprawca zostaje pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Sam wiele lat przepracowałem w pionie kryminalnym – mówi komendant Komisariatu Policji w Dobrzeniu Wielkim, Bogusław Walkowicz.
Każdy, kto lubi wyzwania, lubi pomagać innym i ma duże poczucie sprawiedliwości, będzie mile widziany w szeregach Policji.