piątek, 4 kwietnia, 2025
info@echogminopolskich.pl
Wiadomości

Kronika policyjna [11.02 – 24.02]

Trzy zatrzymania poszukiwanych mężczyzn, kolejny nietrzeźwy kierowca, słowne znieważenie funkcjonariuszy policji i celowe uszkodzenie samochodu osobowego to sprawy, o których piszemy w drugiej lutowej kronice policyjnej. Wracamy też do plagi oszustw przez internet, SMS i telefon, o których piszemy już od jakiegoś czasu. Tym razem skupiamy się m.in. na oszustwach na kryptowalutę.

Kronika policyjna [11.02 - 24.02] 2
Komisariat Policji w Dobrzeniu Wielkim

Obraził policjantów, może trafić do więzienia

Nieprzyjemna sytuacja wydarzyła się w gminie Murów, gdzie 21 lutego doszło do słownego znieważenia funkcjonariuszy policji. Dochodzenie prowadzi Komenda Miejsca Policji w Opolu, a jego efektem będą sankcje przewidziane przez pierwszy paragraf art. 226 kodeksu karnego. Sprawcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet rok za kratami.

– Nie wolno znieważać policjantów, grozi za to odpowiedzialność karna – podkreśla asp. Małgorzata Garbowska, komendant komisariatu policji w Dobrzeniu Wielkim. – Nie wolno używać ani epitetów, ani tym bardziej rękoczynów. Agresja słowna to jedno, ale jeżeli ktoś naruszy nietykalność cielesną policjanta, wtedy musi się liczyć nawet z karą pozbawienia wolności do lat 3.

Zarysował cudzy samochód

Nieustalony dotąd sprawca zarysował samochód osobowy zaparkowany w Dobrzeniu Małym. Zrobił to z premedytacją, posługując się przy tym ostrym narzędziem. Teraz na lakierze pojazdu widnieje szrama, a wartość strat wyceniono na 2,5 tys. złotych.

Do tego nieprzyjemnego zdarzenia doszło między 11 a 12 lutego. Sprawcy grożą teraz konsekwencje zapisane w pierwszym paragrafie artykułu 288 kodeksu karnego: „Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

Policjanci złapali nietrzeźwego kierowcę

22 lutego w Kup, w godzinach okołopołudniowych, dobrzeńscy funkcjonariusze zatrzymali do kontroli pojazd. Jak się okazało – jego kierowca wypił wcześniej alkohol.

Ze względu na podeszły wiek mężczyzna nie był w stanie poddać się badaniu alkomatem. Został więc zabrany do szpitala, gdzie sprawdzono stężenie alkoholu w jego krwi.

Teraz mężczyźnie grozi grzywna w wysokości minimum 5 tys. złotych, wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów oraz ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat 2.

Zatrzymano trzech poszukiwanych

Trzech poszukiwanych mężczyzn ujęli nasi policjanci w dniach: 15, 16 i 21 lutego. Wszystkich w celu odbycia kary pozbawienia wolności. Pierwszą osobę zatrzymali w Łubnianach, na polecenie Sądu Rejonowego w Opolu. Drugą – na zlecenie Sądu Rejonowego w Kluczborku – uchwycono w Zagwiździu. Zatrzymanie trzeciej, którego funkcjonariusze dokonali w Jełowej, zlecił ponownie Sąd Rejonowy w Opolu.

– Zatrzymania to oczywiście jedno z naszych zadań statutowych i jak widać świetnie się z niego wywiązujemy – podkreślała komendant Małgorzata Garbowska. – Zatrzymanie aż trzech osób w ciągu tygodnia to nasz duży sukces. W dodatku ci mężczyźni byli poszukiwani już od dłuższego czasu.

W dobie oszustw pazerność to fatalny nawyk

Oszustwa, szczególnie za pośrednictwem maili, SMS-ów czy telefonów, to obecnie olbrzymi odsetek popełnianych przestępstw. Niestety, nasza czujność wciąż pozostawia wiele do życzenia. Chcąc pomnożyć swoje oszczędności, rzucamy w kąt instynkt samozachowawczy i coraz częściej padamy ofiarami przebiegłych oszustów. Jakie metody stosują przestępcy i jak się przed nimi bronić?

Ostatnio popularną metodą inwestowania jest inwestowanie w kryptowaluty, takie jak chociażby bitcoin. Oszuści wykorzystują tę modę, żeby oferować taki sposób inwestycji swoim potencjalnym ofiarom. Podają się za „konsultantów”, „doradców” czy „analityków”, licząc na przekazanie im pieniędzy, danych z dowodu osobistego lub karty, czy nawet hasła do konta bankowego. Znany jest nawet przypadek mężczyzny, który podał takie dane, chcąc zainwestować w kryptowalutę, po czym z jego konta zniknęło… 250 tys. złotych!

W dobie nowoczesnych technologii przestrzegamy też przed programem do zdalnej obsługi komputera, takim jak na przykład AnyDesk. W rękach informatyków to bardzo przydatne narzędzie powalające na zdalną obsługę komputera. Jeśli jednak posługują się nim przestępcy, oprogramowanie to może wyrządzić wiele szkód. Zdalnie działający oszust może dzięki niemu uzyskać dostęp do naszego urządzenia i wyłudzić nasze dane oraz pieniądze.

Fałszywe strony do przechwytywania haseł

Oszuści korzystają również ze stron internetowych, które wyglądają, jak witryny banków, poczt czy portali społecznościowych. Różnice są minimalne i dostrzec je można między innymi w linku, który wygląda podobnie, jak ten oryginalny, ale jednak jest inny. Chcąc się zalogować na takiej stronie, tak naprawdę podajemy komuś nasz login i hasło.

Dzięki temu przestępca poznaje nasze dane, które następnie może wykorzystać do wyczyszczenia naszego konta bankowego lub zaciągnięcia na nasze nazwisko pożyczki. Weryfikujmy zatem, gdzie wpisujemy swoje hasła, sprawdzajmy bezpieczeństwo własnych danych i zachowujmy czujność. Szczególnie wtedy, gdy ktoś namawia nas na inwestycję w kryptowalutę.

– Jeżeli już chcemy inwestować większe pieniądze, to róbmy to po konsultacji ze zweryfikowanymi ekspertami, o których wiemy, że dobrze znają temat i na pewno nas nie oszukają – radzi asp. Małgorzata Garbowska. – Nigdy też nie podawajmy swoich danych, szczególnie tych z dowodu osobistego, karty kredytowej, czy bankowości internetowej. Nie klikajmy też w niezweryfikowane linki. Bądźmy czujni!

Kryminalni ostrzegają: spoofing nową metodą przestępców

Ostatnio nową metodą złodziei stał się spoofing telefoniczny. Przestępca przejmuje wtedy numer telefonu syna, córki, wnuczka lub przyjaciela ofiary, a następnie dzwoni do niej i podszywać się pod którąś z tych osób. Ofiarą spoofingu można paść również za pośrednictwem Facebooka, WhatsAppa i innych podobnych mediów społecznościowych lub komunikatorów. Cel przestępców jest jednak ten sam: ukraść nasze oszczędności.

– Warto uprzedzić babcię i dziadka, mamę i tatę, siostrę i brata, córkę i syna, koleżankę i kolegę. Mówi się, że ofiarami oszustów padają głównie seniorzy, ale nasze doświadczenie pokazuje, że nabrać dają się także młodsze osoby. Wiek nie ma więc znaczenia – podkreśla mł. asp. Krzysztof Niewiadomski, kierownik ogniwa kryminalnego KP w Dobrzeniu Wielkim. – Internet daje dziś wiele możliwości, które niestety skrupulatnie wykorzystują osoby o złych zamiarach. Należy o tym mówić głośno i regularnie, tylko w ten sposób możemy uratować kogoś przed staniem się kolejną ofiarą przebiegłych i bezwzględnych oszustów.

Kronika policyjna [11.02 - 24.02] 3
Przykład spoofingu za pośrednictwem aplikacji Messenger. Oszust przejął konto znajomego jednego z naszych czytelników i próbował wyłudzić od niego 1000 zł

Policja edukuje: jak nie paść ofiarą?

Obecnie o wiele łatwiej wyczyścić czyjeś konto bankowe niż ukraść jego pieniądze z domu lub portfela. W dobie internetu oraz innych nowoczesnych technologii oszuści czyhają na każdym kroku. Policja stara się zwalczać takie przestępstwa głownie poprzez edukowanie obywateli.

– Przygotowaliśmy ulotki, które trafiły do sołtysów i miejscowych parafii. Kościół jest dużym wsparciem pod kątem przekazywania informacji, uczęszcza do niego sporo osób, zwłaszcza na terenach wiejskich – informuje asp. Sebastian Gwoźdź, komendant KP w Dobrzeniu Wielkim. – Trzeba o tym głośno mówić, bo z takimi oszustwami jest jak z wypadkami. Teoretycznie wiemy, że możemy się rozbić, niby coś nam grozi, ale często i tak wygrywa brawura. Tutaj również każdy może stać się ofiarą nieprzyjemnego incydentu.

Takie akcje prewencyjne mają informować społeczeństwo o sposobach stosowanych przez oszustów. Nierzadko przecież ludzie tracą majątek, a wśród seniorów są to najczęściej oszczędności życia. Warto tutaj zaznaczyć, że podobne działania policji często organizowane są oddolnie. Oczywiście takie inicjatywy koordynuje Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Opolu.

Dołącz do naszych funkcjonariuszy!

Trudna, wymagająca i często żmudna praca, ale bardzo satysfakcjonująca, zróżnicowana i dająca takie przywileje, jak możliwość wcześniejszego odejścia na emeryturę czy trzynasta pensja – na to mogą liczyć osoby rozważające wstąpienie w szeregi Polskiej Policji.

W policyjnych strukturach każdy znajdzie coś dla siebie. Dróg rozwoju jest wiele. Można wybrać zespół patrolowo-interwencyjny, zajmujący się kontrolowaniem samochodów, sprawdzaniem stanu trzeźwości i generalnym czuwaniem nad danym terenem. Jest też wydział dochodzeniowo-śledczy, będący typową pracą biurową, wymagającą dokładności i skrupulatności, w którym pod nadzorem prokuratury prowadzi się postępowania przygotowawcze w sprawach kryminalnych.

Pracować można również w wydziale przestępczości gospodarczej, który zajmuje się różnego rodzaju oszustwami czy zbieraniem dowodów pozwalających na sporządzenie aktu oskarżenia. Jest też oczywiście pion kryminalny, w którym ściga się przestępców. Tacy funkcjonariusze, żeby za pomocą różnych metod ustalić sprawcę zdarzenia, muszą wykazać się sporą inwencją twórczą. Krok po kroku analizują ślady i dowody, za pomocą których odkrywają tożsamość przestępcy. To ciężka i żmudna praca, ale daje wiele satysfakcji, szczególnie kiedy uda się odzyskać skradzione mienie, a sprawca zostaje pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Każdy, kto lubi wyzwania, lubi pomagać innym i ma duże poczucie sprawiedliwości, będzie mile widziany w szeregach policji.

RED

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz