wtorek, 23 kwietnia, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Wiadomości

Kronika policyjna [6.05 – 19.05]

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Dobrzeniu Wielkim zatrzymali dwóch poszukiwanych, zajmowali się trzema sprawami znęcania się oraz ujęli kolejnego pijanego kierowcę. W ciągu ostatnich dwóch tygodni doszło też do dachowania na trasie Jełowa-Bierdzany oraz kolejnego wypadku przy liceum w Dobrzeniu Wielkim.

Chciał ominąć sarnę i dachował

Gdy na drogę wybiegło zwierzę, kierujący audi 19-latek, chcąc je ominąć, stracił panowanie nad samochodem, wjechał do rowu, uderzył w drzewo i zakończył jazdę dachem do dołu. Pojazdem podróżowała też 17-letnia pasażerka.

Do wypadku doszło 5 maja przed godz. 2.00 na drodze krajowej nr 45 między Jełową a Bierdzanami. Samochód, który tam dachował, jechał od strony Opola w kierunku Kluczborka.

Na miejscu zdarzenia pracowali strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Opolu i Ochotniczej Straży Pożarnej w Jełowej, a także policja i służby medyczne. Ruch na tym odcinku przywrócono dopiero około godz. 3.30.

Kronika policyjna [6.05 – 19.05] 2
Kierowca audi próbował ominąć sarnę, co niestety skończyło się dachowaniem (fot. Prosto z opolskiego)

Trzy przypadki znęcania się

6, 7 i 12 maja na dobrzeński komisariat wpłynęły zawiadomienia o znęcaniu się fizycznym i psychicznym, groźbach karalnych i uszkodzeniu ciała. Do tych trzech incydentów doszło kolejno w gminie Murów, gminie Łubniany i gminie Popielów.

Przypadek z gminy Murów to fizyczne i psychiczne znęcanie się na kobiecie. Krzywdził ją mężczyzna, wobec którego Prokuratura Rejonowa w Kluczborku zastosowała już wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej i nakazu opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu.

Wobec kolejnego oprawcy, tego z gminy Łubniany, zastosowano już nie wolnościowy, lecz izolacyjny środek zapobiegawczy. On również znęcał się nad swoją ofiarą, dlatego na wniosek komendant Komisariatu Policji w Dobrzeniu Wielkim Sąd Rejonowy w Opolu zdecydował o tymczasowym aresztowaniu przestępcy na okres 3 miesięcy.

W gminie Popielów oprawca dopuścił się natomiast gróźb karalnych i uszkodzenia ciała. Został oczywiście zatrzymany i postawiono mu już zarzuty. Zgodnie z art. 190 kodeksu karnego grozi mu do 2 lat więzienia, a art. 157 tego kodeksu przewiduje nawet 5 lat za kratami.

Kolejny incydent na Buckach

Nie po raz pierwszy doszło do wypadku w okolicach wiaduktu przy liceum w Dobrzeniu Wielkim. Ostatnim razem stało się to 2 września, gdy w tym miejscu zderzyły się trzy samochody dostawcze.

Na kolejny podobny incydent nie trzeba było długo czekać, bowiem 16 maja znów zderzyły się tam trzy pojazdy, ale tym razem osobowe. Podróżowało nimi pięć osób, spośród których jedna została poszkodowana.

Do wypadku doszło około godz. 9.40, wtedy też wpłynęło zgłoszenie do służb. Na miejsce zadysponowano strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Opolu, służby ratownictwa medycznego i policję, która badała, jak doszło do zdarzenia.

Kronika policyjna [6.05 – 19.05] 3
Wygląda na to, że okolice dobrzeńskiego liceum to miejsce, w którym łatwo o wypadki i kolizje (fot. Prosto z opolskiego)

Zatrzymali dwie osoby

W ciągu ostatnich dwóch tygodni policjanci z Komisariatu Policji w Dobrzeniu Wielkim zatrzymali też dwie osoby poszukiwane. Obie na podstawie zarządzenia Sądu Rejonowego w Opolu.

Pierwszą z osób był mężczyzna, którego funkcjonariusze musieli doprowadzić do aresztu śledczego lub zakładu karnego. Do zatrzymania doszło 4 maja na terenie gminy Popielów.

Druga osoba, również mężczyzna, został schwytany 11 maja w Opolu-Czarnowąsach, również w celu doprowadzenia do aresztu śledczego lub zakładu karnego.

Kierowcy grozi do 2 lat więzienia

Mężczyzna podróżujący samochodem przez jedną z wsi gminy Popielów został zatrzymany przez dobrzeńskich policjantów i wtedy wydmuchał 1,1 promila.

Przypomnijmy, że gdy wynik badania trzeźwości przekracza 0,2 promila, występek traktuje się jako jazdę po spożyciu i wykroczenie. Jeśli natomiast kierowca wydmucha powyżej 0,5 promila, wtedy mówimy już o przestępstwie – prowadzeniu w stanie nietrzeźwości.

Zatrzymanego w gminie Popielów kierowcy czeka teraz grzywna w wysokości minimum 5 tys. złotych i wieloletni zakazu prowadzenia pojazdów. Grozi mu też kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2.

Wstąp do policji!

Trudna, wymagająca i często żmudna praca, ale bardzo satysfakcjonująca, zróżnicowana i dająca takie przywileje, jak możliwość wcześniejszego odejścia na emeryturę czy trzynasta pensja – na to mogą liczyć osoby rozważające wstąpienie w szeregi Polskiej Policji.

W policyjnych strukturach każdy znajdzie coś dla siebie. Dróg rozwoju jest wiele. Można wybrać zespół patrolowo-interwencyjny, zajmujący się kontrolowaniem samochodów, sprawdzaniem stanu trzeźwości i generalnym czuwaniem nad danym terenem. Jest też wydział dochodzeniowo-śledczy, będący typową pracą biurową, wymagającą dokładności i skrupulatności, w którym pod nadzorem prokuratury prowadzi się postępowania przygotowawcze w sprawach kryminalnych.

Pracować można również w wydziale przestępczości gospodarczej, który zajmuje się różnego rodzaju oszustwami czy zbieraniem dowodów pozwalających na sporządzenie aktu oskarżenia. Jest też oczywiście pion kryminalny, w którym ściga się przestępców. Tacy funkcjonariusze, żeby za pomocą różnych metod ustalić sprawcę zdarzenia, muszą wykazać się sporą inwencją twórczą. Krok po kroku analizują ślady i dowody, za pomocą których odkrywają tożsamość przestępcy. To ciężka i żmudna praca, ale daje wiele satysfakcji, szczególnie kiedy uda się odzyskać skradzione mienie, a sprawca zostaje pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Każdy, kto lubi wyzwania, lubi pomagać innym i ma duże poczucie sprawiedliwości, będzie mile widziany w szeregach policji.

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz