wtorek, 23 kwietnia, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Wiadomości

Kronika policyjna. Marzec 2024

Skorodowane elementy broni palnej odnalezione podczas wykopalisk archeologicznych, kradzież pieniędzy czy potrącenie pieszej na pasach – tym m.in. zajmowali się ostatnio policjanci z Komisariatu Policji w Dobrzeniu Wielkim. Opisujemy też trzy wypadki, które miały miejsce w Jełowej w gminie Łubniany.

Kronika policyjna. Marzec 2024 2
Komisariat Policji w Dobrzeniu Wielkim

Podczas wykopalisk odnaleziono broń

Zacznijmy od niezwykle ciekawego przypadku z gminy Murów. 3 marca, podczas wykopalisk archeologicznych odnaleziono broń, a dokładnie skorodowaną lufę z komorą nabojową, pochodzącą prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Wstępnie zdarzenie zakwalifikowano jako nielegalne posiadanie broni palnej, nie można mieć bowiem pewności, czy ktoś specjalnie jej w tym miejscu nie ukrył. Postępowanie prowadzone jest jednak w sprawie, a nie przeciwko konkretnej osobie, gdyż wykopaliska nie są prowadzone na prywatnym terenie i trudno byłoby ustalić, kto mógłby odpowiadać za zakopanie broni.

– Broń musi teraz zostać poddana analizie biegłego, który oceni czy rzeczywiście mamy do czynienia z bronią palną. W takich przypadkach, jeśli opinia biegłego jest pozytywna, bardzo często taki okaz jest przekazywany do muzeum – mówi Małgorzata Garbowska, komendantka Komisariatu Policji w Dobrzeniu Wielkim.

W gminie Popielów zniknęły pieniądze

Na terenie gminy Popielów, we wczesnych godzinach porannych 25 lutego doszło do kradzieży pieniędzy. Złodziej wykorzystał, że mieszkańcy jeszcze smacznie spali, a wcześniej zapomnieli o zamknięciu drzwi. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kradzież, a nie kradzież z włamaniem, ponieważ sprawcy nic nie stało na przeszkodzie i swobodnie dostał się do środka.

– Chciałabym zwrócić się do mieszkańców z apelem, aby należycie zabezpieczali swoje mienie, w tym przede wszystkim zamykali drzwi i okna. Jak widzimy, chociaż domownicy byli na miejscu, sprawca nie bał się wejść i dokonać kradzieży – mówi Małgorzata Garbowska.

Jak zwykle działo się na drogach

Kronika policyjna nie obyłaby się niestety bez zdarzeń drogowych. Do pierwszego doszło 24 lutego w gminie Dobrzeń Wielki, a sprawczynią okazała się kobieta, która wsiadła za kółko bez wymaganych uprawnień, pomimo zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego przez sąd. Dobrzeńska jednostka prowadzi w tej sprawie postępowanie przygotowawcze.

Nie zabrakło też nietrzeźwego kierowcy. Funkcjonariusze zatrzymali go 3 marca na terenie gminy Popielów. Mężczyzna prowadził auto, mimo iż badanie alkomatem wykazało wynik 1,22 promila w wydychanym powietrzu. Teraz za prowadzenie w stanie nietrzeźwości grozi mu wysoka grzywna, wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów i do 2 lat więzienia.

Do ostatniego i jednocześnie najgroźniejszego zdarzenia drogowego doszło 5 marca. Kierujący samochodem nie udzielił pierwszeństwa kobiecie znajdującej się na przejściu dla pieszych, w wyniku czego doznała ona obrażeń głowy. – Apeluję o rozsądek z obu stron. Kierowcy mają obowiązek stosować się do przepisów, w tym poruszać się zgodnie z wyznaczoną prędkością. Piesi natomiast powinni się rozejrzeć przed wejściem na pasy, bo choć mają pierwszeństwo, mogą narazić się nawet na utratę życia. A przecież zdrowie i życie są najważniejsze – przypomina komendantka.

Skoda dachowała na ul. Leśnej w Jełowej

Dachowaniem zakończyła się jazda kierującego skodą, który 27 lutego poruszał się ul. Leśną w Jełowej w kierunku Laskowic. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i wylądował na dachu. Kierowca jechał sam i na szczęście nie odniósł poważnych obrażeń.

Na miejscu pracowali strażacy z JRG Opole, JRG Kluczbork, OSP Jełowa oraz OSP Laskowice. Stan zdrowia mężczyzny sprawdzili ratownicy medyczni, natomiast ustaleniem okoliczności zdarzenia zajęli się policjanci.

Kronika policyjna. Marzec 2024 3
fot. prostozopolskiego.pl

Karambol. Zderzyło się 5 aut, dwie osoby poszkodowane

Pięć samochodów zderzyło się 12 marca na DK45 w Jełowej. W sumie w pojazdach znajdowało się 7 osób, z których dwie zostały poszkodowane. Na pomoc ruszyło 5 zastępów straży pożarnej z JRG 1 Opole, OSP Jełowa i OSP Bierdzany oraz zespół ratownictwa medycznego, za ustalenie okoliczności wypadku odpowiadała zaś policja. Na czas ich działań droga została zablokowana.

Kronika policyjna. Marzec 2024 4
fot. prostozopolskiego.pl

W Jełowej bus uderzył w mercedesa

Do zderzenia busa iveco i osobowego mercedesa doszło15 marca około południa na trasie DK45 Opole – Kluczbork, na wysokości Jełowej. W kolizji na szczęście nikt nie ucierpiał. Winnym zdarzenia miał być natomiast kierujący iveco, który nie zachował szczególnej ostrożności i uderzył w tył osobówki. Obecni na miejscu ratownicy medyczni nie stwierdzili, aby którykolwiek z uczestników kolizji wymagał hospitalizacji, wyjaśnieniem okoliczności zdarzenia zajęli się zaś funkcjonariusze policji.

Kronika policyjna. Marzec 2024 5
fot. prostozopolskiego.pl

Wstąp do policji!

Trudna, wymagająca i często żmudna praca, ale bardzo satysfakcjonująca, zróżnicowana i dająca takie przywileje, jak możliwość wcześniejszego odejścia na emeryturę czy trzynasta pensja – na to mogą liczyć osoby rozważające wstąpienie w szeregi Polskiej Policji.

W policyjnych strukturach każdy znajdzie coś dla siebie. Dróg rozwoju jest wiele. Można wybrać zespół patrolowo-interwencyjny, zajmujący się kontrolowaniem samochodów, sprawdzaniem stanu trzeźwości i generalnym czuwaniem nad danym terenem. Jest też wydział dochodzeniowo-śledczy, będący typową pracą biurową, wymagającą dokładności i skrupulatności, w którym pod nadzorem prokuratury prowadzi się postępowania przygotowawcze w sprawach kryminalnych.

Pracować można również w wydziale przestępczości gospodarczej, który zajmuje się różnego rodzaju oszustwami czy zbieraniem dowodów pozwalających na sporządzenie aktu oskarżenia. Jest też oczywiście pion kryminalny, w którym ściga się przestępców. Tacy funkcjonariusze, żeby za pomocą różnych metod ustalić sprawcę zdarzenia, muszą wykazać się sporą inwencją twórczą. Krok po kroku analizują ślady i dowody, za pomocą których odkrywają tożsamość przestępcy. To ciężka i żmudna praca, ale daje wiele satysfakcji, szczególnie kiedy uda się odzyskać skradzione mienie, a sprawca zostaje pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Każdy, kto lubi wyzwania, lubi pomagać innym i ma duże poczucie sprawiedliwości, będzie mile widziany w szeregach policji.

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz