wtorek, 23 kwietnia, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Gmina Dobrzeń Wielki

Listopad z Gminnym Ośrodkiem Kultury. Wernisaże, warsztaty, pokazy diabolo i Gminne Senioralia

Znamy listopadowy rozkład jazdy Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Pierwsze z zaplanowanych wydarzeń odbędzie się już dzisiaj (8 listopada) o godz. 17.00 – wernisaż wystawy fotografii Moniki Lebich „Światy odwrócone”.

Listopad z Gminnym Ośrodkiem Kultury. Wernisaże, warsztaty, pokazy diabolo i Gminne Senioralia 2
fot. Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim

Dzisiejszy wernisaż będzie nie lada gratką, bo nie ograniczy się do możliwości spotkania i porozmawiania z autorką fotografii. – Z pewnością będzie można posłuchać autorskiej poezji oraz muzyki w klimacie retro, z przenikającymi się światami przeszłym, teraźniejszym i przyszłym – zapowiada Anna Stawiarska, zastępczyni dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury.

„Światy odwrócone” przede wszystkim zwracają uwagę na role społeczne przypisane konkretnym płciom oraz promują równouprawnienie kobiet i mężczyzn w zakresie dostępu do edukacji i prawa do wyrażania emocji. W projekcie Monice Lebich towarzyszyli Agata Smolarczyk, Kuba Żurkowski i Maciej Oleksiuk, przy współpracy Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.

Listopad będzie miesiącem szczególnym, ponieważ w dobrzeńskim ośrodku kultury będzie można zobaczyć aż dwie wystawy. Lada chwila do prac Moniki Lebich dołączą fotografie Tadeusza Łubiarza pod zbiorczym tytułem „Magia natury”. Wernisaż, tradycyjnie połączony ze spotkaniem z autorem, zaplanowano na 15 listopada o godz. 17.00.

To, co prezentuje pan Tadeusz, robi naprawdę ogromne wrażenie. Jest to nasza polska, czyli najbardziej nam bliska natura uchwycona obiektywem. Będzie można podziwiać różne okazy zwierząt, które, jak opowiada sam autor, niejednokrotnie udało mu się zobaczyć na własne oczy pierwszy raz w życiu – opowiada Anna Stawiarska.

Już dzień później – 16 listopada, również o godz. 17.00 – Gminny Ośrodek Kultury zaprasza do swojej sali kinowej wszystkich zainteresowanych na otwarte, bezpłatne warsztaty dotyczące cyberbezpieczeństwa. Podczas dwugodzinnego spotkania będzie można pogłębić swoją wiedzę o tym, co dzieje się w sieci, na co narażeni są użytkownicy internetu oraz z czym wiąże się cyberbezpieczeństwo. Słuchacze będą mieli też możliwość porozmawiać z prowadzącym i zadać mu nurtujące ich pytania. Inicjatorem wydarzenia jest Bank Spółdzielczy w Dobrzeniu Wielkim.

W nadchodzących tygodniach czekają nas też dwa duże wydarzenia: Gminne Senioralia (21 listopada) oraz pokaz artystyczny „DIABOLO” (25 listopada). Udział w pierwszym z wymienionych wymaga jednak wcześniejszego powiadomienia ośrodka kultury o chęci uczestnictwa.

Gminne Senioralia są oczywiście skierowane do naszych seniorów, głównie tych zrzeszonych w klubach seniora, ale absolutnie nikogo nie wykluczamy. To impreza, której do południa towarzyszy uroczysta gala z występami artystycznymi, a wieczorem odbywa się zabawa taneczna. Jeśli jakiś senior ma czas wolny i nie ma pomysłu, jak go zagospodarować, to serdecznie zapraszamy. Wystarczy do nas zadzwonić (nr tel.: 77 469 54 61 – przyp.). Nasze drzwi są szeroko otwarte – zachęca Anna Stawiarska.

W listopadowym kalendarzu kulturalnym zaplanowano też spotkania w ramach dwóch cykli, w tym jedno premierowe. Najpierw, 23 listopada o godz. 13.00, w gminnej bibliotece w Dobrzeniu Wielkim po raz kolejny zbierze się Dyskusyjny Klub Książki. Na spotkanie, którego głównym tematem będą „Cudowne lata” Valerie Perrin, zaproszeni są wszyscy zainteresowani dołączeniem do inspirującej dyskusji o literaturze. Miesiąc zamknie natomiast premiera nowego cyklu „Opowiem Ci ciekawą historię”, którego pomysłodawczyniami są bibliotekarki z dobrzeńskiej biblioteki. – Pierwszą z prelegentek będzie pani Jolanta Kapłon-Jędrzejczyk, która opowie o Dorocie Simonides. Zapraszamy wszystkich chętnych do wysłuchania jej historii oraz osoby, które również chciałyby opowiedzieć o czymś ciekawym – mówi Anna Stawiarska.

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz