Gmina Popielów zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie literacko-plastycznym „Zołajski Wodnik i inni bohaterowie mitów, legend, podań i opowiadań z gminy Popielów”. Prace będą przyjmowane do 22 listopada, a dla 12 najlepszych przewidziano nagrody rzeczowe.
Konkurs skierowano do uczniów wszystkich szkół podstawowych z terenu LGD Stobrawski Zielony Szlak. Na uczestników czekają dwa zadania:
- napisanie krótkiej pracy, obejmującej maksymalnie 1 stronę A4, zawierającej wybraną legendę, mit, podanie lub opowiadanie z gminy Popielów, zasłyszanej od rodziców czy dziadków;
- wykonanie ilustracji do tego tekstu, dowolną techniką plastyczną (np. ołówkiem, kredkami, farbami czy pastelami), również w formacie A4.
Praca musi zostać opisana tytułem, imieniem i nazwiskiem autora, klasą i nazwą szkoły, do której uczęszcza, a następnie dostarczona do sekretariatu urzędu gminy (1. piętro, pokój nr 23) w godzinach pracy: w poniedziałki w godz. 8.00–17.00, od wtorku do czwartku w godz. 7.30–15.30 lub w piątki w godz. 7.00–14.00. Do pracy należy dołączyć formularz zgłoszeniowy oraz klauzulę RODO, które wraz z pełnym regulaminem konkursu można znaleźć TUTAJ.
Prace zostaną ocenione w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I–IV i klasy V–VIII. Komisja konkursowa weźmie pod uwagę zgodność z tematem, oryginalność i pomysłowość oraz jakość wykonania, a następnie wyłoni 12 najlepszych prac – po 6 w każdej kategorii, a ich autorzy otrzymają nagrody rzeczowe.
Prace konkursowe posłużą też do stworzenia mapy z najciekawszymi miejscami w gminie Popielów, która zostanie zamontowana na kąpielisku w Nowych Siołkowicach. Mapa zostanie także wydrukowana w formie ulotek.
Konkurs jest częścią projektu „Śladem Zołajskiego Wodnika z gminy Popielów na Stobrawskim Zielonym Szlaku”, który będzie realizowany do końca 2023 roku. W ramach tego przedsięwzięcia zorganizowano już kilka wydarzeń, takich jak np.: impreza otwierająca sezon kąpielowy na „Przystani Wodnej” w Nowych Siołkowicach; 3 rajdy rowerowe; wakacyjne warsztaty edukacyjno-doświadczalne dotyczące m.in. wodnych stworzeń, bioróżnorodności i dbania o jakość wody.
Przed nami jeszcze kilka innych działań, które zaplanowano na listopad i grudzień. Przedszkolaki, uczniowie klas I–III oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Starych Siołkowic zostaną zaproszeni przez bibliotekę w Popielowie na warsztaty, podczas których m.in. wykonają postać Zołajskiego Wodnika, przygotują plastyczną wizualizację jego wodnego świata oraz wezmą udział w grach i zabawach. Natomiast na siołkowickim kąpielisku zaplanowano powstanie „Przystani Zołajskiego Wodnika”, wyposażonej m.in. w stację naprawy rowerów.