Siołkowicki zwyczaj dekorowania posesji marzankami i marzołkami tydzień przed Niedzielą Palmową jest jedyny w swoim rodzaju i kultywowany jedynie w tej miejscowości.
Unikatowa tradycja została reaktywowana przez sołtys Danutę Izydorczyk i Stowarzyszenie Nasza Wieś Stare Siołkowice kilka lat temu. Marzanki i marzołki to nie to samo co polskie marzanny, symbol odchodzącej zimy, dawniej podpalany i wrzucany do rzek pierwszego dnia wiosny. Siołkowickie marzanki mają inną symbolikę, do końca nie wiadomo, kiedy zwyczaj się narodził. Wiadomo jednak, że w domostwie, w którym pojawiła się marzanka lub marzołek wychowują się potencjalni kandydaci i kandydatki na męża, czy żonę. Nie bez znaczenia jest również kolor wstążek, zamocowanych na zielonych gaikach, w których instalowano kukły.
W tym roku na liście marzankowych instalacji znalazło się 56 pozycji.
24 kwietnia, tuż po świętach ich autorzy zostali zaproszenie przez radę sołecką i Stowarzyszenie Nasza Wieś Stare Siołkowice do restauracji Śtantin, gdzie wszyscy zostali nagrodzeni za piękny przykład kultywowania tradycji. Komisja już kilka lat temu postanowiła, że na nagrodę zasługują wszystkie marzanki i marzołki, bo pomysłowość i staranność mieszkańców jest wielka i niemożliwe byłoby wyłonienie najpiękniejszej marzankowej instalacji.
Marznakowe spotkanie to świetna impreza integracyjna, z której najwięcej korzyści czerpią dzieci. Dla nich przygotowane są nagrody rzeczowe i słodkie upominki, ponadto mnóstwo zabaw i atrakcji. Dzieciaki bawią się z animatorką na środku sali, a dorośli siedzą przy stołach, częstując się słodkim poczęstunkiem ufundowanym przez stowarzyszenie. Jedna z dziewczynek wystąpiła przed sporą publicznością, recytując gwarą długi tekst dotyczący siołkowickiej tradycji marzankowej.
Oprócz poczęstunku i prezentów na marzankowych gości czekała jeszcze jedna niespodzianka – fotobudka.
Organizatorem integracyjnego spotkania jest rada sołecka, Stowarzyszenie Nasza Wieś Stare Siołkowice i niezrzeszeni, aktywni działacze społeczni, którzy wspierają finansowo większość sołeckich wydarzeń.