10 kwietnia na zebraniu wiejskim w Kurzniach, które odbyło się w świeżo wyremontowanej sali świetlicy wiejskiej, wójt Dionizy Duszyński nieoficjalnie wskazał swojego następcę.
Jak wcześniej oficjalnie poinformował mieszkańców gminy Popielów, nie będzie kandydował na wójta w tegorocznych wyborach samorządowych. Jak każdy gospodarz, chciałby zostawić gospodarstwo w dobrych rękach. Odpowiednią według wójta osobą, która mogłaby po nim przejąć pałeczkę, jest wicewójt Marietta Kupka.
– Myślę, że wójcina jest świetnie przygotowana do roli wójta. Jej zaangażowanie, a przede wszystkim rozległa wiedza i umiejętności umożliwią gminie dalszy stabilny, zrównoważony rozwój i kolejne inwestycje – mówił Dionizy Duszyński do mieszkańców Kurzni, jednocześnie dziękując im za długie lata współpracy i zaangażowania.
– Dziękuję za wspólne gospodarowanie gminą, razem udało nam się naprawdę wiele osiągnąć.
Poza podziękowaniami i przedstawieniem kandydatki w wyborach na wójta Dionizy Duszyński przedstawił bardzo szczegółowe sprawozdanie finansowe z budżetu gminy.
Mieszkańcy dowiedzieli się z niego, z jakich źródeł do kasy samorządowej spływają pieniądze, w jakich proporcjach i na co je gmina wydaje. Najważniejszą chyba informacją była to, że w roku 2018 samorząd popielowski realizuje najwyższy dotąd, bo niespełna 40. milionowy budżet. Na inwestycje przeznaczono 14 milionów. Znacząca cześć środków finansowych pochodzi ze środków unijnych i innych zewnętrznych dotacji.
– Gdyby nie środki unijne, z trudem moglibyśmy przeznaczyć na inwestycje 2 miliony zł. Dlatego tak ważne jest, że umiemy skutecznie sięgać po fundusze zewnętrzne i skorzystać z szansy, która niebawem się skończy. Dzięki tym środkom udało się zrealizować potężne inwestycje, na które nie byłoby nas stać z budżetu gminy – tłumaczył wójt Duszyński.
Gośćmi specjalnymi zebrania byli Arnold Sosna, prezes Spółki Wodnej w Popielowie, dzielnicowy Starych i Nowych Siołkowic – Wojciech Gieża i nowa dzielnicowa – Monika Solich.
Prezes Arnold Sosna przedstawił krótkie sprawozdanie z działalności Spółki Wodnej oraz poprosił o wybranie delegata do Zarządu, ponieważ kończy się kadencja obecnego.
Jak dotąd delegatem z Kurzni była sołtys i radna Alicja Gieża. Spisała się świetnie, prezes wypowiadał się o skuteczności jej działań i zaangażowaniu w samych superlatywach, dlatego zaproponował mieszkańcom, aby utrzymać jej kandydaturę. Członkowie zebrania jednogłośnie zgodzili się z propozycją prezesa. Alicja Gieża wyraziła zgodę na pozostanie w Zarządzie Spółki i reprezentowanie mieszkańców.
Nowa dzielnicowa – Monika Solich przedstawiła się mieszkańcom, poprosiła o współpracę i informowanie o bieżących problemach, których rozwiązanie wymaga interwencji funkcjonariuszy policji.
Mieszkańcy chcieli się dowiedzieć, czy ulica Wodociągowa będzie pokryta asfaltem, a prezes LKS Bizon, Tomasz Panasiński chciał wiedzieć, czy jest szansa zakupu nowych szatni na boisko sportowe.
Wójt obiecał, że w bieżącym roku spora część ulicy Wodociągowej (do budynków) zostanie przykryta asfaltem.
Jeśli chodzi o nowe szatnie, ustalono, że przy planowaniu nowego budżetu zabezpieczone zostaną na ten cel środki. Jak mówił prezes Bizona, nowe, metalowe szatnie kompletnie wyposażone kosztują około 60 tysięcy zł.
– Jeśli wy wykażecie również inicjatywę i dołożycie część ze swojego funduszu sołeckiego, część pozyskaną na przykład od sponsorów, my również dołożymy się do zakupu – zapewnił Dionizy Duszyński.
Na zebraniu frekwencja nie była powalająca, jednak obecni mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w dyskusji na temat nurtujących ich spraw.
Szersza relacja z zebrania znajdzie się w papierowej wersji Echa Gmin Opolskich