piątek, 21 czerwca, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Dobrzeń WielkiCiekawostki

Nauka przez zabawę w dobrzeńskim Zespole Szkół

Trudno zliczyć wszystko, co działo się 29 marca w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim. Niemal każda sala lekcyjna na kilka godzin zamieniła się w prawdziwe centrum eksperymentalno-badawcze, gdzie chętni w każdym wieku mogli sprawdzić się w różnych dziedzinach.

Wszystko to w ramach III Dobrzeńskiego Wieczoru Nauki.

– Pomysł zrodził się w naszym zespole przyrodniczym i początkowo to właśnie przedmioty przyrodnicze chcieliśmy popularyzować. Włączyła się jednak cała szkoła i repertuar szybko powiększał się o kolejne dziedziny nauki. Dzisiaj organizujemy trzecią edycję imprezy z takim samym zapałem, ale nowymi pomysłami. Tegoroczne atrakcje to przede wszystkim wizyta dr Katarzyny Książek z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego, która zaprezentuje pokazy z ciekłym azotem. Myślę, że będą to spektakularne zajęcia – mówi Wojciech Sudnicki, nauczyciel, pomysłodawca i jeden z organizatorów Dobrzeńskiego Wieczoru Nauki.

Wspomniane pokazy doświadczeń z wykorzystaniem ciekłego azotu to główny, lecz nie jedyny punkt w harmonogramie imprezy. Wśród warsztatów językowych, historycznych, logiczno-matematycznych, biologicznych czy sportowych każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wszystkie oferowane były dla chętnych w różnym wieku – dzieci i młodzież mogła przyjść z rodzicami i pracować razem, wspólnie odkrywając tajniki nauki, doskonale się przy tym bawiąc. Dodatkowo na uczestników czekało stanowisko, gdzie mogli zbadać poziom cukru i ciśnienia we krwi.

– Największym wzięciem cieszą się zajęcia eksperymentalne, ale mamy też warsztaty z filozofii, które są organizowane już od grup przedszkolnych, warsztaty z bajkoterapii czy zajęcia artystyczne, gdzie dzieci własnoręcznie przygotowują prace plastyczne. Oprócz tego organizujemy między innymi warsztaty z języka niemieckiego, turystyczne, z fizyki, a nawet pokój zagadek. Na hali sportowej przygotowaliśmy tor przeszkód, na którym można rozwijać swoją sprawność, a na koniec czeka nas ogólnorozwojowy trening tabata, żeby trochę rozruszać się na wiosnę. Jest tego sporo, ale dla każdego coś miłego – mówi Wojciech Sudnicki.

Tegoroczny Dobrzeński Wieczór Nauki, tak jak w poprzednich latach, cieszył się sporym zainteresowaniem. Uczestnicy chętnie sprawdzali na przykład, czy lód może być suchy, co Arystoteles sądził o przyjaźni oraz zadbali o dobrą formę na wiosnę. Dlatego z przyjemnością informujemy, że za rok możemy spodziewać się kolejnej edycji imprezy. Zagadką jest jedynie, jakie atrakcje będą czekały na IV Dobrzeńskim Wieczorze Nauki.

– Na pewno zorganizujemy coś ciekawego – podsumowuje Wojciech Sudnicki.

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz