piątek, 26 lutego, 2021
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Ciekawostki

Pożary, kradzieże, oszustwa, wypadki… Kronika policyjna

Śmiertelna ofiara pożaru, kradzież sprzętu wartego setki tysięcy złotych i oszustka, która naciągała ludzi z całej Polski – przełom grudnia i stycznia upłynął pod znakiem niewielkiej ilości zdarzeń, ale bardzo poważnych. Policjanci zatrzymali też pierwszego w tym roku nietrzeźwego kierowcę. Mężczyzna wpadł w Jełowej z powodu kolizji, w której brał udział.

– Na szczęście przestępstw nie było wiele i dosyć łagodnie przeżyliśmy święta oraz Nowy Rok. Jest jednak kilka spraw, które zasługują na uwagę – zapowiada komendant KP w Dobrzeniu Wielkim Bogusław Walkowicz.

Tragedia w Jełowej

W wigilijny wieczór doszło do najpoważniejszego zdarzenia minionych tygodni – pożaru domu jednorodzinnego, który okazał się tragiczny w skutkach. W okolicach godziny 20.00 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o widocznym ogniu na parterze budynku na ul. Leśnej. Na miejsce zadysponowano aż osiem zastępów straży pożarnej z OSP Jełowa, OSP Łubniany oraz JRG 1 i JRG 2 Opole. Kiedy strażacy pojawili się na miejscu, pożar rozprzestrzenił się już na obie kondygnacje domu i część dachu. Niestety, wewnątrz znaleziono zwłoki mężczyzny. W budynku znajdował się też pies, którego początkowo także uznano za martwego. Strażakom udało się jednak przywrócić mu przytomność.

– Czynności prowadzi Komenda Miejska Policji w Opolu, z uwagi na bardzo poważny charakter sprawy – informuje Bogusław Walkowicz.

Pożary, kradzieże, oszustwa, wypadki... Kronika policyjna 5
W tym domu w Jełowej Wigilia miała tragiczny finał (fot. prostozopolskiego.pl)

Łup warty ponad 200 tys. zł!

18 grudnia w Chróścicach doszło do kradzieży koparki JCB, której wartość to ponad 200 tys. zł. Nieznany sprawca wykorzystał nieobecność właściciela maszyny, co pozwoliło na rabunek. Postępowanie przejęła Komenda Miejska Policji w Opolu, która prowadzi czynności w tej sprawie.

– Jeśli ktoś ma jakieś informacje np. odnośnie miejsca ukrycia koparki lub sprawcy tego zdarzenia, prosimy o kontakt z naszą jednostką – apeluje komendant Walkowicz.

Oszukała 74 osoby z całej Polski

Kierownik dochodzeniowo-śledcza Sylwia Skokun prowadziła sprawę, w której ujawniono oszukańczą działalność mieszkanki Luboszyc. Kobieta oferowała przez internet towar na sprzedaż, którego ostatecznie nie wysyłała mimo opłacenia przesyłki przez zamawiającego. W jej „asortymencie” znajdowały się m.in. Maseczki. Ustalono aż 74 pokrzywdzone osoby z całej Polski, więc sprawczyni postawiono 74 zarzuty. Akt oskarżenia został już sporządzony i sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

Ukradł rowery, narzędzia i… alkohol

Ponad 5 tys. zł – taki jest bilans kradzieży, do jakiej doszło 23 grudnia w piwnicy jednego z domów w Karłowicach. Sprawca ukradł rowery, różnego rodzaju narzędzia i alkohol. Czynności są w toku, choć zakończyły się terminy procesowe i sprawa została umorzona. Trwają jednak działania operacyjne zmierzające do ustalenia tożsamości złodzieja.

W Kępie spłonął samochód

11 stycznia tuż po godzinie 15.00 doszło do pożaru samochodu marki opel, który znajdował się na prywatnej posesji przy ul. Spacerowej w Kępie. Na miejsce zadysponowano aż 5 zastępów straży pożarnej, ponieważ istniało zagrożenie przeniesienia ognia na sąsiadujący z autem budynek. I choć doszło do zapalenia elewacji, strażacy zapanowali nad żywiołem i nikomu nic się nie stało.

Pożary, kradzieże, oszustwa, wypadki... Kronika policyjna 6
Palący się samochód stanowił zagrożenie dla pobliskiego budynku (fot. prostozopolskiego)

Samochód wypadł z jezdni wprost na materiały budowlane

19 grudnia przed południem doszło do kolizji przy ul. Opolskiej w Kępie, gdzie kierujący fordem stracił panowanie nad pojazdem. Samochód wypadł z jezdni i przebił ogrodzenie, zatrzymując się na materiałach budowlanych, które się za nim znajdowały. Na szczęście nikt nie ucierpiał i skończyło się na mandacie.

Pożary, kradzieże, oszustwa, wypadki... Kronika policyjna 7
Ten kierowca podróż zakończył w materiałach budowlanych (fot. prostozopolskiego.pl)

Młody amator marihuany

Z początkiem stycznia w gminie Murów dobrzeńscy funkcjonariusze zatrzymali nieletniego, który miał przy sobie 0,75 grama suszu marihuany. Sprawa zostanie skierowana do sądu rodzinnego.

Statystyki jeszcze lepsze niż w roku 2019

Początek to czas podsumowań, także w Policji. Dobrzeński komisariat ma w tym temacie czym się chwalić, ponieważ statystyki wykrywalności przestępstw na bardzo wysokim poziomie. W liczbach przedstawia się to następująco: wykrywalność ogólna – 74,05%, wykrywalność kryminalna – 68,28%, wykrywalność w sprawach o uszkodzenie ciała – 75%, wykrywalność w sprawach o kradzież mienia – 62,07%, wykrywalność w sprawach o kradzież z włamaniem – 45,24%, wykrywalność w sprawach dotyczących przestępczości narkotykowej – ponad 90%, wykrywalność w sprawach dotyczących przestępczości gospodarczej – 71,5%.

– Mogę śmiało powiedzieć, że jako komisariat wypadliśmy bardzo dobrze. W roku 2019 poprzeczka została zawieszona wysoko, ale udało nam się jeszcze poprawić ten wynik – mówi z dumą komendant.

Komendant apeluje: nośmy maseczki!

Komendant Walkowicz apeluje, by przestrzegać przepisów i nosić maseczki osłaniające nos i usta. Osoby, które nie będą się do tego stosować, czeka mandat. – Nie ma taryfy ulgowej, choć indywidualnie podchodzimy do każdej sprawy, bo różne są okoliczności. Czasem dolegliwości zdrowotne nie pozwalają na noszenie maseczki – mówi Bogusław Walkowicz.

Komendant przypomina też, że maseczki powinny być noszone w sposób poprawny – od brody po nos. W innych pozycjach niczemu nie służą.

Leave a Reply