W ostatnich latach wszyscy kładą duży nacisk na segregację odpadów – nie tylko ekolodzy i osoby zajmujące się ochroną środowiska, ale również lokalni i ogólnokrajowi politycy. Jakie – i czy w ogóle jakieś – znaczenie ma dla naszej planety segregacja śmieci?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy sobie zadać kolejne: ile śmieci produkuję? Rocznie na całym świecie generujemy ponad 2 miliardy ton odpadów stałych (czyli takich powstałych w wyniku bytowania lub działalności gospodarczej człowieka). Dla porównania, wieża Eiffla waży 10 tysięcy ton, więc potrzebowalibyśmy 200 tysięcy takich wież, by uzyskać równowartość wagi śmieci, które produkujemy w ciągu roku.
Statystycznie jedna osoba dziennie produkuje 0.74 kg śmieci, ale ta liczba na całym świecie waha się od 0.11 do 4.54 kg śmieci na osobę dziennie. Badania ujawniają, że 16% krajów o najwyższych przychodach odpowiada za generowanie 34% śmieci, czyli aż 683 milionów ton odpadów rocznie.
Odpady mogą być cennymi surowcami
2 miliardy ton to przerażająca liczba, którą zmniejszyć możemy tylko poprzez produkowanie mniejszej ilości śmieci. Jednak niektórych odpadów nie da się uniknąć, ponieważ są nierozerwalnie związane z naszym życiem codziennym. Aby fala śmieci nie zalała naszej planety, musimy je odpowiednio segregować i dać im szansę na drugie życie, ponieważ wiele z nich da się przerobić na nowe produkty, czasem nawet kilkukrotnie.
Mówi się, że naszym największym wrogiem jest plastik. Wszyscy krzyczą, że trzeba go ograniczać i recyklingować. Jednak badania ukazują, że jedynie od 5% do 9% plastikowych odpadów zostaje poddanych efektywnemu recyklingowi. Dlaczego tak się dzieje?
Istnieje wiele różnych rodzajów plastiku, a każdy z nich jest przetapiany w innej temperaturze. Często spotykane są również domieszki innych materiałów oraz przeróżne barwniki, co jeszcze bardziej utrudnia recykling. Plastikowe odpady muszą być bardzo szczegółowo przesortowane i oddzielone od siebie tak, by każdy rodzaj można było efektywnie przetworzyć.
Czy zatem opłaca się sortować odpady?
Oczywiście, że tak. Wyrzucając śmieci do odpowiednich pojemników zwiększamy szansę na ich recykling i tym samym zmniejszamy ilość odpadów, które zostały już wyprodukowane. Dzięki sortowaniu śmieci zapobiegamy powstawaniu kolejnych składowisk odpadów, które zajmują coraz więcej miejsca. Ponadto ze śmieci składowanych na wysypiskach uwalnia się dużo szkodliwych gazów cieplarnianych, takich jak np. dwutlenek węgla i metan (który jest o wiele bardziej szkodliwy niż CO2).
Dofinansowane ze środków
Wojewódzkiego Funduszu
Ochrony Środowiska
i Gospodarki
Wodnej w Opolu
Źródło:
https://datatopics.worldbank.org/what-a-waste/trends_in_solid_waste_management.html
https://www.waste360.com/recycling/why-plastic-recycling-so-difficult
https://sciencenorway.no/forskningno-norway-plastic/why-is-so-little-plastic-actually-recycled/1457439