piątek, 4 kwietnia, 2025
info@echogminopolskich.pl
Ekologia

Smog – czym jest i jakie niesie zagrożenia?

Foto-Rabe z Pixabay

Słowo smog powstało z połączenia dwóch angielskich wyrazów: smoke (dym) oraz fog (mgła) i jest właśnie tym, co sugeruje jego nazwa – mgłą powstałą na skutek działalności człowieka. Jest również zagrożeniem dla całej przyrody: roślin, zwierząt i ludzi.

O smogu najczęściej mówi się w miesiącach zimowych, kiedy ogrzewamy nasze domy węglem, co sprawia, że do powietrza ulatnia się mnóstwo pyłów i szkodliwych substancji. Do tego dochodzi emisja gazów z transportu drogowego, która w okresie zimy także jest wyższa, ponieważ wiele osób w tym czasie rezygnuje z jeżdżenia rowerem czy chodzenia pieszo.
Tworzeniu się smogu sprzyja duża wilgotność powietrza, brak wiatru i położenie miasta w dolinie. Znaczenie ma również wielkość miasta – im jest ono większe, tym więcej substancji emituje. Idealnym tego przykładem jest wiecznie zanieczyszczony Kraków, który od północy i zachodu otoczony jest Wyżyną Krakowsko-Częstochowską, a od południa Pogórzem Beskidzkim.

Skutki smogu

Wszystko to, co przedostaje się do powietrza, ma wpływ na nasze zdrowie. Smog zawiera mnóstwo substancji szkodliwych dla zdrowia – przede wszystkim dwutlenek węgla. Nawet krótkotrwała ekspozycja na zanieczyszczone powietrze może wywołać u człowieka stany zapalne, podrażnienie spojówek, krtani i tchawicy, stany zapalne płuc, alergie, patologiczne zmęczenie, spadek tolerancji wysiłku oraz problemy z pamięcią i koncentracją.
Ponadto pyły zawieszone przyczyniają się do rozwoju choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca, nasilają niewydolność serca oraz mogą prowadzić do nagłej śmierci sercowej. Życie w zanieczyszczonym powietrzu może także prowadzić do udaru mózgu i Alzheimera.

Jak pozbyć się smogu i czy to w ogóle możliwe?

Z powodu smogu cierpią nie tylko ludzie, ale cała planeta, która przez emisję gazów cieplarnianych ciągle się ociepla, co prowadzi do katastrofy klimatycznej. Aby temu zapobiec, musimy znacząco obniżyć emisje CO2 oraz innych szkodliwych związków i substancji.

Kluczowa jest zmiana systemu ogrzewania domów na niskoemisyjne, czyli najlepiej takie z odnawialnych źródeł energii. Mimo że wybór jest coraz szerszy, zmiana ogrzewania jest bardzo kosztowna, co często wymaga dotacji ze strony rządu.
Drugim ważnym elementem jest transport. Aby ograniczyć emisję spalin, nie trzeba kupować elektrycznego samochodu. Wystarczy przesiąść się z auta na autobus czy pociąg, a jeśli tylko mamy taką możliwość – na rower. Nie wybawi to świata od zanieczyszczeń, lecz choć o krok przybliżymy się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Dofinansowane ze środków
Wojewódzkiego Funduszu
Ochrony Środowiska
i Gospodarki
Wodnej w Opolu

Źródła:
https://bonavita.pl/smog-przyczyny-skutki-ochrona-oraz-wplyw-na-zdrowie
https://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/smog

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz