Dzieci i młodzież z czterech gmin spotkały się w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy, by poszerzyć swoją wiedzę na temat ekologii i Parku. Spotkanie odbyło się 28 września (w środę), a udział w nim wzięli młodzi mieszkańcy z gmin Popielów, Łubniany, Murów i Pokój.
Wizyta w Ładzy to jeden z wielu punktów projektu „Stobrawska wstęga – ostoja bioróżnorodności – edukacja, rozpoznanie i ochrona”. Dzieci wysłuchały prelekcji pracowników SPN, spacerowały ścieżką edukacyjną, bawiły się na świeżym powietrzu i brały udział w warsztatach plastycznych.
– Zaprosiliśmy młodzież i dzieci do siedziby Parku, by poprzez zabawę poszerzyły swoją wiedzę na temat tego miejsca – podkreślała Monika Kopka-Jędrychowska, sekretarz gminy Popielów. – Wiadomości zostały przedstawione w formie zabawy, a wszystko to w tematyce SPK. Chcemy, by dzieci i ich rodzice doceniali to miejsce i korzystali z jego walorów. Mieszkamy tak blisko Parku, a rzadko kiedy to wykorzystujemy.
Projekt „Stobrawska wstęga – ostoja bioróżnorodności – edukacja, rozpoznanie i ochrona” rozpoczął się w 2020 roku, lecz przez pandemię opóźniono niektóre działania, które teraz są wznawiane. Liderem jest gmina Popielów, a pozostałe samorządy są partnerami. Ta współpraca potrwa do marca 2023.
Głównymi celami projektu są: rozpoznanie zasobów i zagrożeń wybranych siedlisk i gatunków, ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem, podniesienie wiedzy społeczeństwa na temat ochrony przyrody, rozbudowa infrastruktury SPK i prowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej.
Rozbudowano już Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Ładzy oraz przystosowano do prowadzenia zajęć Centrum Warsztatowe Wśród Pszczół w Karłowicach i Hotel dla Owadów w Masowie. Przygotowywane i oznaczane są również ścieżki rowerowe na terenie wszystkich czterech gmin: będą one tworzyły zintegrowaną sieć tras o łącznej długości ok. 450 km.
fot. Tomasz Chabior