sobota, 5 grudnia, 2020
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Ciekawostki

Trzeci śmiertelny przypadek i kolejnych 6 nowych zakażonych na Opolszczyźnie. W całej Polsce liczba zakażonych powiększyła się o 134 osoby

Dziś popołudniu, resort zdrowia opublikował kolejny raport o stanie zagrożenia epidemicznego. Po tym, jak potwierdzono 134 (razem dziś 253) nowych przypadków, liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 4666 osób. W ciągu ostatnich kilku godzin zmarło 18 pacjentów. Od początku wybuchu epidemii w Polsce śmierć spowodowaną COVID-19 poniosło 129 osób. W województwie opolskim potwierdzono do tej pory 107 zachorowań na COVID-19. Odnotowano także trzeci przypadek zgonu z powodu zakażenia koronawirusem.

– Mamy 134 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 20 osób z woj. dolnośląskiego, 19 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 18 osób z woj. łódzkiego, 13 osób z woj. podlaskiego, 10 osób z woj. świętokrzyskiego, 9 osób z woj. zachodniopomorskiego, 9 osób z woj. podkarpackiego, 8 osób z woj. małopolskiego, 8 osób z woj. pomorskiego, 7 osób z woj. śląskiego, 6 osób z woj. opolskiego, 6 osób z woj. wielkopolskiego i 1 osoby z woj. lubelskiego – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Trzeci śmiertelny przypadek i kolejnych 6 nowych zakażonych na Opolszczyźnie. W całej Polsce liczba zakażonych powiększyła się o 134 osoby 5

– Spośród 6 zakażonych (w woj. opolskim – przyp.) dwoje to mieszkańcy powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Mężczyzna w wieku senioralnym, hospitalizowany w szpitalu monoprofilowym w Kędzierzynie-Koźlu w stanie stabilnym oraz kobieta w sile wieku, której stan jest dobry i niewymagający hospitalizacji. Zakażona jest także kobieta w wieku senioralnym z powiatu opolskiego, która obecnie hospitalizowana jest na Oddziale Zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Ponadto, koronawirus wykryto u mężczyzny w sile wieku, mieszkańca powiatu kluczborskiego – to pierwsze zakażenie w tym regionie. Mężczyzna przebywa na Oddziale Zakaźnym w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Koronawirusem zakaził się także młody mężczyzna – w sile wieku, z powiatu głubczyckiego. Jego stan jest dobry, przebywa w kwarantannie domowej. Zakażonym jest również mężczyzna z powiatu oleskiego, którego stan jest stabilny. Mężczyzna  wieku senioralnym obecnie przebywa na Oddziale Zakaźnym Szpitala Woj. w Opolu. Przyczyną zakażenia koronawirusem wszystkich ww. osób była transmisja lokalna – informuje Martyna Kolemba-Gaschka, rzecznik prasowy Wojewody Opolskiego.

Jednocześnie resort zdrowia podał informację o śmierci kolejnych sześciu osób zakażonych koronawirusem. Są to: 46-letni mężczyzna ze szpitala w Legnicy, 86-letnia kobieta, 75-letni mężczyzna, 85-letnia kobieta, 77-letnia kobieta ze szpitala w Raciborzu, 72-letni mężczyzna ze szpitala w Częstochowie, 64-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 82-letnia kobieta, 70-letni mężczyzna, 83-letnia kobieta ze szpitala w Pleszewie, 81-letnia kobieta ze szpitala w Warszawie, 80-letni mężczyzna ze szpitala w Piasecznie, 81-letnia kobieta, 65-letni i 68-letni mężczyźni ze szpitala w Poznaniu, 72-letni mężczyzna i 38-letnia kobieta ze szpitala w Zgierzu, którzy mieli choroby współistniejące oraz 61-letnia kobieta ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.

Obecny bilans (wtorek 07-04 na godz. 17:50) zakażeń koronawirusem to 4666 osoby. Zanotowano już 129 wypadków śmierci z powodu zakażenia. Dotychczas na terenie województwa opolskiego odnotowano 3 przypadki zgonów z powodu zakażeń SARS-CoV-2.

Raport dnia z Opolszczyzny

  1. Liczba osób ogółem hospitalizowanych z podejrzeniem / stwierdzeniem zakażenia nowym koronawirusem/ wynosi 59 os.,
  2. Liczba osób chorych/potwierdzonych zakażeń koronawirusem ogółem wynosi  107 os.,
  3. Liczba osób ogółem w województwie opolskim poddanych kwarantannie wynosi 413 os.,
  4. Liczba osób w województwie opolskim pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej wynosi 280 os.,
  5. Liczba ozdrowieńców ogółem spośród liczby zakażonych – wynosi 6 os.,
  6. Liczba zgonów – 3 os.

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia. 

Leave a Reply