Głównym tematem marcowej sesji Rady Gminy w Popielowie było podsumowanie ubiegłego roku pod względem bezpieczeństwa mieszkańców.
Wśród zaproszonych gości, którzy zdali szczegółowe relacje z podejmowanych działań w zakresie zapobiegania i likwidacji skutków różnych zagrożeń byli: komendant Komisariatu Policji w Dobrzeniu Wielkim – Bogusław Walkowicz, przedstawiciel Komendy Miejskiej PSP w Opolu – Leszek Koksanowicz oraz gminny komendant OSP – Jan Mazurkiewicz.
Kryminalne przypadki
W 2017 roku na terenie gminy Popielów dokonano siedmiu kradzieży, dwudziestu jeden włamań do budynków oraz jednego uszkodzenia mienia. Toczyły się dwie sprawy związane z narkotykami.
Funkcjonariusze zatrzymali na terenie gminy dwunastu nietrzeźwych kierowców, sześć razy uczestniczyli w likwidacji zagrożeń oraz sześciokrotnie prowadzili postępowania w sprawie wyjaśnienia przyczyn pożarów. Policjantom udało się wykryć sprawcę (mieszkańca gminy Popielów) ponad dwudziestu oszustw internetowych. Na wyróżnienie zasługuje postawa funkcjonariusza Wojciecha Gieży, mieszkańca gminy Popielów, który będąc po służbie, zatrzymał nietrzeźwego kierowcę prowadzącego autobus pełen dzieci.
Komendant Walkowicz podziękował popielowskiemu samorządowi za wsparcie finansowe przy zakupie nowego radiowozu. Na ten cel Gmina Popielów przekazała Komisariatowi Policji w Dobrzeniu Wielkim 10 tysięcy zł.
Pożary i zagrożenia
W gminie działa aktywnie 206, druhów, w tym 35 kobiet, zasilających szeregi OSP Kaniów, Stare Siołkowice, Popielów, Karłowice i Stobrawa.
Dwie jednostki są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, OSP Stare Siołkowice i OSP Popielów. OSP Karłowice również podjęła starania o wejście do systemu.
Jednostki posiadają łącznie 7 samochodów pożarniczych, większość z nich jest niestety bardzo leciwych i wymaga ciągłych napraw, a o części coraz trudniej. Brak nowoczesnych i sprawnych samochodów pożarniczych jest bolączką gminnych OSP.
W roku ubiegłym 138. strażaków wyjeżdżało 25 razy do pożarów łąk, lasów i zabudowań, przepracowując łącznie 295 godzin.
Do zabezpieczania i usuwania skutków miejscowych zagrożeń 527. druhów wyjeżdżało 89 razy, przepracowując łącznie 585 godzin.
W budynku szkoły podstawowej w Starych Siołkowicach najprawdopodobniej powstanie artystyczne żłobko – przedszkole.
Wójt Dionizy Duszyński poinformował radnych, że do Urzędu Gminy wpłynęło zapytanie o możliwość wynajęcia obiektu pod działalność artystyczno – oświatową.
Od 2019 roku obecna szkoła podstawowa zostanie przeniesiona do wygasłego gimnazjum i budynek będzie pusty. Jak mówił wójt, nie ma mowy o jego sprzedaży, ale trzeba go utrzymać, najlepiej przeznaczając na cele związane z edukacją. Propozycja utworzenia w tym miejscu niepublicznego przedszkola wydaje się ciekawa i przyszłościowa, zwłaszcza że cały obiekt odpowiadałby jeden najemca.
Obszerniejsze informacje z sesji zamieszczone zostaną w kolejnym wydaniu Echa.