Plastik na szeroką skalę zaczęto produkować w latach 50. XX wieku, a pokochanie go i wprowadzenie do każdej możliwej dziedziny życia nie zajęło nam długo. W latach 1970-1990 produkowaliśmy już 3 razy więcej plastiku niż w poprzednich dwóch dekadach. W pierwszej dekadzie XI wieku produkcja plastiku była większa niż w poprzednich 40 latach. Jakie niesie to konsekwencje?
Około 36% wyprodukowanego plastiku to opakowania, także te jednorazowe. 85% z nich nie ma szans na recykling i od razu lądują na wysypiskach – nawet jeśli śmieci są wyrzucone do odpowiedniego pojemnika, nie mogą trafić do recyklingu, ponieważ są wykonane z materiału, którego nie da się ponownie przetworzyć.
Powinniśmy ograniczyć produkcję i zużycie jednorazowych plastikowych opakowań z dwóch powodów. Pierwszy, bardziej oczywisty, to śmieci: plastik rozkłada się kilkaset lat: każde wyprodukowane opakowanie plastikowe zeskładowane na wysypisku odpadów nadal istnieje – i będzie istniało jeszcze przez kilka wieków. Śmieci jest coraz więcej, a miejsce na naszej planecie się kończy.
Drugi powód to emisja gazów cieplarnianych. Podczas produkcji plastiku z paliw kopalnych (głównie ropy naftowej) wytwarza się dwutlenek węgla, metan i inne szkodliwe gazy potęgujące efekt cieplarniany. To z kolei prowadzi nas do katastrofy klimatycznej, której skutki widoczne są już teraz: coraz więcej upalnych dni, długie susze i gwałtowne opady powodujące coraz częstsze powodzie.
Co zamiast plastiku?
Aby zmniejszyć ilość produkowanego plastiku, potrzeba przede wszystkim zmian systemowych, czyli działań podjętych przez rząd. Do takich regulacji muszą stosować się wszyscy, których one dotyczą – w tym przypadku firmy sprzedające produkty w plastikowych opakowaniach.
Jednak zanim to nastąpi, sami powinniśmy decydować o tym, co kupujemy. Zamiast mydła w płynie możemy wybrać mydło w kostce, a sól w plastikowym opakowaniu zastąpić tą zapakowaną w papier. Zamiast owoców w plastikowym „koszyczku” można wybrać te sprzedawane luzem i zapakować je do własnego wielorazowego woreczka.
Możliwości, by zastąpić jednorazowe plastikowe opakowania, jest mnóstwo. Trzeba tylko o nich pamiętać, stopniowo wprowadzać w życie i zachęcać innych do tego samego. Świat bowiem nie potrzebuje jednej osoby żyjącej w stu procentach ekologicznie, a stu procent osób, które żyją choć trochę ekologicznie.
Zródło: https://www.unep.org/interactives/beat-plastic-pollution/
Dofinansowane ze środków
Wojewódzkiego Funduszu
Ochrony Środowiska
i Gospodarki
Wodnej w Opolu