wtorek, 8 kwietnia, 2025
info@echogminopolskich.pl
Ekologia

Jak zużycie prądu wpływa na środowisko?

ELG21 z Pixabay

Prądu używamy codziennie i już nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Bez prądu nie funkcjonowałyby żadne zakłady produkcyjne i usługowe ani nawet szpitale. Jak dużo go zużywamy? Jaki ma to wpływ na środowisko, a zatem na nas samych?

Zużycie energii elektrycznej można podać w jednostce, jaką jest kilogram odpowiednika ropy naftowej. Według danych Banku Światowego, w 2015 roku zużycie energii na jednego mieszkańca Polski wynosiło ponad 2490 kg odpowiednika ropy naftowej.
Dla porównania, w tym samym roku przeciętny Amerykanin zużył aż 6804 kg, a mieszkaniec Tanzanii zaledwie 497 kg odpowiednika ropy naftowej. Warto zaznaczyć, że wysokie zużycie energii na mieszkańca nie zależy tylko od konsumpcyjnego trybu życia w danym kraju, ale również od ilości zakładów przemysłowych i wydobywczych.

Z czego wytwarzany jest prąd w Polsce?
Ponad 75% polskich elektrowni wytwarza energię elektryczną z węgla (kamiennego i brunatnego). Kolejne 5% to elektrownie gazowe, 12% – wiatrowe, 2% – wodne. Pozostałe 6% to elektrownie produkujące energię z innych niż wiatr i woda odnawialnych źródeł energii.

Pokazuje to, że zdecydowana większość energii produkowanej w Polsce pochodzi z węgla, którego spalanie powoduje zanieczyszczenie powietrza i podnoszenie się globalnej temperatury. To z kolei może doprowadzić do katastrofy klimatycznej.

Oszczędzajmy prąd dla środowiska i portfela
Aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym, możemy zmniejszyć popyt na energię elektryczną po prostu oszczędzając prąd. Pomoże to nie tylko środowisku (a więc i naszemu zdrowiu), ale również naszemu budżetowi. Sposoby na oszczędzanie prądu są proste, a wdrożenie ich w życie nie wymaga od nas żadnego wysiłku.
Gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy oraz odłączanie nieużywanych sprzętów z kontaktu nie sprawią, że nasze rachunki za prąd od razu będą niższe, ale są to łatwe do przyswojenia nawyki, od których warto zacząć. Dodatkowo warto wymienić żarówki na energooszczędne – żarówki LED pobierają 80% mniej energii niż te tradycyjne.
Znaczącą wagę ma uruchamianie pralki i zmywarki dopiero wtedy, gdy są pełne. Obojętnie, czy są załadowane w ¼ czy w 100%, zawsze zużywają tyle samo prądu i wody. Ważne również jest gotowanie pod przykryciem. Pokrywki hamują utratę ciepła z garnka, co dodatkowo przyspiesza proces gotowania i pozwala zaoszczędzić około 30% energii.
Kluczowe jest także nieprzegrzewanie mieszkania. Obojętnie czym ogrzewamy nasz dom, utrzymanie odpowiedniej temperatury jest ważne nie tylko ze względu na środowisko, ale także nasze zdrowie. Dodatkowo niższa temperatura w domu oznacza o wiele niższe rachunki za ogrzewanie.

Jak widać, oszczędzanie prądu nie jest wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy tylko, abyśmy zmienili niektóre przyzwyczajenia, a odczujemy znaczącą zmianę w rachunkach za energię. Co jest równie ważne – pomożemy przy tym środowisku.

Dofinansowane ze środków
Wojewódzkiego Funduszu
Ochrony Środowiska
i Gospodarki
Wodnej w Opolu
Źródła:
https://www.rynekelektryczny.pl/produkcja-energii-elektrycznej-w-polsce/
https://wroled.pl/oswietlenie-led-a-tradycyjne-zarowki

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz