piątek, 4 kwietnia, 2025
info@echogminopolskich.pl
Ekologia

Czy recykling uratuje świat przed nadmiarem odpadów?

Hans z Pixabay

W 2020 roku przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej wyprodukował 505 kg odpadów. Oznacza to, że wygenerowano ponad 200 milionów ton śmieci. 48% z nich zostało poddanych recyklingowi, czyli przetworzonych. Mogłoby się wydawać, że to całkiem sporo, ale czy na pewno?

Mimo że według oficjalnych danych Europa nieźle radzi sobie z recyklingiem, sytuacja w innych krajach niestety nie wygląda tak dobrze. W Stanach Zjednoczonych w 2018 roku wyprodukowanych zostało prawie 300 milionów ton odpadów komunalnych, a recyklingowi poddano jedynie 94 miliony ton, czyli zaledwie 32% wszystkich śmieci. Inne kraje, m.in. Chiny, które są jednym z największych producentów odpadów na świecie, w ogóle nie udostępniają danych dotyczących recyklingu. Nie wiadomo więc, ile i czy w ogóle jakieś śmieci zostały poddane recyklingowi. Dlatego też niemożliwe jest obliczenie światowego poziomu recyklingu.

Dlaczego recykling jest tak ważny?
Na całym świecie z każdą chwilą przybywa mnóstwo śmieci, dlatego, by w nich nie zatonąć – dosłownie i w przenośni, potrzebny jest sprawny system gospodarki odpadami. Nie dotyczy to tylko krajów globalnej północy, ale też tych rozwijających się, bo to właśnie tam śmieci gwałtownie przybywa.
Recykling przede wszystkim ogranicza ilość odpadów, które nie tylko zajmują miejsce, ale przede wszystkim zanieczyszczają środowisko i są dla niego niebezpieczne. Ponadto, niektóre odpady emitują do atmosfery gazy cieplarniane powodujące ocieplanie się klimatu.
Ponowne wykorzystanie odpadów pomaga zaoszczędzić surowce naturalne, które używane są do produkcji poszczególnych materiałów. Gaz ziemny, ropa naftowa, piasek i inne surowce używane do produkcji opakowań i przedmiotów użytku codziennego nie są nieskończone, nie możemy więc ich nadużywać.
Przetwarzanie odpadów to innowacyjne technologie i coraz większe możliwości, które zapewniają miejsca pracy dla specjalistów z różnych dziedzin. Jest to ważny argument, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że światowa populacja ciągle rośnie, przez co potrzebnych jest coraz więcej miejsc pracy w różnych branżach.
Recykling jest kluczowym elementem w walce z odpadami. Jeśli nie będziemy poddawać śmieci powtórnemu wykorzystaniu, możemy wkrótce zniszczyć środowisko. Nie tylko przez to, że zanieczyszczamy planetę odpadami, ale również przez to, że do produkcji materiałów (które po pewnym czasie stają się odpadami) wykorzystujemy surowce naturalne, których w każdej sekundzie ubywa.
By wspomóc gospodarkę odpadami, powinniśmy pamiętać o segregacji śmieci – to już półmetek w drodze do recyklingu. Jest to ważne, ponieważ odpady zmieszane nie są poddawane powtórnemu wykorzystaniu – zabrane przez śmieciarkę, jadą prosto na składowisko odpadów. Zatem im więcej segregujemy, tym więcej śmieci może stać się nowymi surowcami.

Dofinansowane ze środków
Wojewódzkiego Funduszu
Ochrony Środowiska
i Gospodarki
Wodnej w Opolu
Źródła:
https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Municipal_waste_statistics
https://www.epa.gov/facts-and-figures-about-materials-waste-and-recycling/frequent-questions-regarding-epas-facts-and#Findings
https://wludzi na plamecie ww.recyclingbins.co.uk/blog/why-is-recycling-important/

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz