piątek, 11 października, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Ekologia

Ekogroszek – czy na pewno jest tak eko, jak wskazuje na to jego nazwa?

Alexas_Fotos z Pixabay

W dzisiejszych czasach możemy wybrać spośród wielu typów ogrzewania to, które najbardziej nam odpowiada. Obojętnie, czy kierujemy się ceną czy wygodą, zawsze znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. W ostatnich latach szczególną sławą cieszył się ekogroszek. Ale czy była to sława zasłużona?

Ekogroszek to materiał opałowy powstały z węgla kamiennego lub brunatnego. Jest produkowany z wyselekcjonowanych partii węgla, które charakteryzują się dużą kalorycznością i niską wilgotnością. Ekogroszek powinien być spalany w kotłach z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym.
Mogłoby się więc wydawać, że ekogroszek to nie tylko ekologiczne źródło ciepła, ale i wygodne. Wyróżnia się mniejszą emisyjnością dwutlenku węgla niż tradycyjny opał (węgiel, drzewo), a do tego piec jest łatwy w obsłudze dzięki obecności podajnika.

Gdzie jest haczyk?

Należy pamiętać, że mimo swojej nazwy ekogroszek jest produkowany z węgla, czyli nieodnawialnego źródła ciepła, z którym w dzisiejszych czasach staramy się walczyć. Czy to oznacza, że nazwa to chwyt marketingowy i zwykła ściema?
I tak, i nie. Musimy tutaj mieć na uwadze słowo ekologiczny, które jest używane w coraz szerszym znaczeniu i często to znaczenie zmienia tak, by akurat pasowało do tematu. Ekologiczny, czyli zeroemisyjny czy po prostu mniej szkodliwy dla środowiska niż węgiel?
Jeśli założymy, że przedrostek eko ma oznaczać, że opał jest mniej szkodliwy dla środowiska niż zwykły węgiel, to faktycznie możemy uznać ekogroszek za ekologiczne źródło ciepła. Jest bardziej kaloryczny niż zwykły węgiel, więc spalamy go mniej, a dzięki temu, że powstał z wyselekcjonowanego węgla, zawiera mniej siarki i popiołu.
Z drugiej strony musimy jednak pamiętać, że to nadal jest węgiel, a każdy rodzaj węgla emituje zanieczyszczenia do atmosfery – mniejsze bądź większe. Wiadomo, że w porównaniu do tradycyjnych pieców, w których spala się węgiel, kotły na ekogroszek wypadają o wiele lepiej. Przy ogrzewaniu elektrycznym również wypada całkiem nieźle, ale tylko dlatego, że zdecydowana większość elektrowni w Polsce to elektrownie węglowe.
Za ekologiczne paliwa uważa się odnawialne źródła energii, do których zaliczają się np. energia geotermalna, wiatrowa i słoneczna, ale na pewno nie węgiel. Często bywa też tak, że ekogroszek nie spełnia norm, które zakłada rozporządzenie Ministra Energii z dnia 27 września 2018 roku, przez co spalamy ponadnormatywne ilości ekogroszku, co przyczynia się do zwiększonej emisji gazów cieplarnianych i pogorszenia stanu powietrza, a co za tym idzie, również naszego zdrowia.

Jakie ogrzewanie jest więc najlepsze?

Każdy rodzaj ogrzewania ma swoje plusy i minusy. Piece węglowe są coraz częściej zastępowane innymi źródłami energii, najczęściej odnawialnymi. Najważniejsze jest to, aby szukając informacji o różnych systemach ogrzewania, przyglądać się komentarzom zarówno zwolenników danego źródła ciepła, jak i opozycjonistów. Wtedy będzie nam łatwiej wyrobić sobie opinię i zdecydować, który system ogrzewania jest dla nas optymalny.
Julia Thoms

Dofinansowane ze środków
Wojewódzkiego Funduszu
Ochrony Środowiska
i Gospodarki
Wodnej w Opolu

Źródła:
https://dobry-ekogroszek.pl/ekogroszek-a-ekologia/
https://swiatoze.pl/czy-ekogroszek-jest-eko/
http://termomodernizacja.pl/czy-ekogroszek-jest-ekologiczny-czysty-wegiel-nie-istnieje/

Ekogroszek – owszem, najbardziej ekologiczny rodzaj węgla

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz