piątek, 21 czerwca, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
 • No products in the cart.
Ciekawostki

Uwaga na wilki w popielowskich lasach!

W naszych lasach pojawiła się wataha wilków!

W naszych lasach pojawiła się wataha wilków. Wcześniej widziane były w okolicy lasów popielowskich, gdzie zaatakowały i zagryzły dwie owce, jak dowiedzieliśmy się z nieoficjalnych źródeł.

 

Wataha kilku wilków widziana była także okolicach Jełowej. Nie wiadomo skąd przywędrowały, ale najprawdopodobniej zostaną na dobre. Wcześniej, jak dowiedzieliśmy się od komendanta posterunku Straży Leśnej w Kup – Jerzego Bednarza, w tutejszych lasach pojawiały się już wilki, ale jedna, dwie sztuki, które, słabe w pojedynkę, szybko zmieniały lokalizację, szukając liczniejszego towarzystwa. Nie przeszkadza im bliskie sąsiedztwo ludzi. Wilki są objęte ochroną.

– Występują naturalnie na terenie naszego kraju, dlatego nie możemy ich wyłapać i przemieścić na inny teren. Maja prawo tu być. Nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla ludzi, ale dla zwierząt gospodarskich i domowych owszem. Dlatego gospodarze powinni zwiększyć czujność i zabezpieczyć swoje obejścia, zwłaszcza te znajdujące się w bliskiej okolicy lasów. Zwierzyny w naszych lasach nie brakuje, dla watahy wilków nasze lasy mogą stać się dobrym miejscem do życia – mówi Jerzy Bednarz.

Wilki to piękne zwierzęta, ponoć boją się nas bardziej, niż my ich. Tylko czy mieszkańcy okolicznych gmin będą nadal tak chętnie odwiedzać lasy w sezonie letnio – jesiennym?

Czy wyprawa na grzyby nie będzie podszyta lekkim strachem? W końcu bajka o Czerwonym Kapturku jest dobrze wszystkim znana. Na szczęście ma szczęśliwe zakończenie. Dla ludzi, nie wilka… Zobaczymy.

(opublikowane  nagranie ma charakter poglądowy)

 

Echo Gmin Opolskich

4 komentarze

 • Straszycie, ale zupełnie niepotrzebnie. Wilki sfilmowano w Niemczech w 2015 r. httpsw.az-online.de/uelzen/stadt-uelzen/wolfsrudel-landkreis-uelzen-gesichtet-4872368.html.

  • Czytałeś tekst, czy tylko zobaczyłeś film? Wpis jest o wilkach, które kręcą się po okolicznych lasach. Nie ma słowa na temat pochodzenia filmu.

  • Dzień dobry, dziękujemy za komentarz. Naszym celem nie jest straszenie, tylko informacja. Wiadomość o pojawiających się w naszych lasach wilkach jest prawdziwa, ale traktujemy ją bardziej jako ciekawostkę przyrodniczą niż straszak. Wilki w innych regionach kraju żyją w bliskiej obecności gospodarstw, w przezważającej częsci bez szkód dla obu stron. Jeśli jednak pojawiły się na naszym terenie, dobrze byłoby, gdyby gospodarze zachowali większą czujność w dopilnowaniu zwierząt gospodarskich.
   A filmik proszę traktować jako poglądowy.
   Pozdrawiamy
   Redakcja

Dodaj komentarz