„Zadbaj o zdrowie, środowisko i domowy budżet!” – zachęcają inicjatorzy programu, zgodnie z którym można uzyskać wysokie dofinansowania m.in. na wymianę źródeł ciepła na ekologiczne. Dodajmy, że „Czyste Powietrze” to projekt realizowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Co to za program?
„Czyste Powietrze” to działanie, które pokazuje, że zarówno rządowi, jak i państwowym instytucjom zależy na tym, by realnie poprawić jakość powietrza i zmniejszyć ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Jego celem jest – jak wspomniano wyżej – zmniejszenie lub całkowite uniknięcie emisji pyłów i zanieczyszczeń emitowanych m.in. przez gospodarstwa – domy jednorodzinne. Pamiętajmy, że to w dużej mierze te pyły przyczyniają się do powstawania chorobotwórczego i zagrażającego życiu smogu, z którym polskie miasta zmagają się zwłaszcza w okresie grzewczym.
Inicjatorzy programu postawili duży nacisk na wymianę starych pieców, kotłów na paliwo stałe – na takie, które są ekologiczne, a także termomodernizację budynków jednorodzinnych, dzięki której można lepiej, tj. bardziej efektywnie zarządzać energią. Pamiętajmy, że wymieniając źródło ciepła dbamy o środowisko, ale także realnie możemy poprawić stan domowego budżetu i zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Kto może skorzystać z programu i na co wydać dofinansowanie?
„Czyste Powietrze” to program, który skierowany jest do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych albo wydzielonych lokali mieszkalnych. Osoby te mogą ubiegać się o dofinansowanie, a wnioski przyjmowane są za pośrednictwem wojewódzkich oddziałów Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dodajmy, że realizację programu zaplanowano na lata 2018-2029, przy czym umowy na dofinansowanie i realizację określonych zadań muszą zostać podpisane do 31.12.2027r. Zakończenie prac, na które pozyskamy dofinansowanie musi nastąpić do 30.06.2029.
Warto złożyć wniosek i postarać się o dofinansowanie, bo budżet programu wynosi aż 103 miliardy złotych. Pieniądze wykorzystać można m.in. na: wymianę, zakup, montaż źródeł ciepła; instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody; wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła; fotowoltaikę (mikroinstalacje); ocieplanie przegród budowlanych; wymianę stolarki drzwiowej i okiennej; a także wykonanie dokumentacji – w tym audyt energetyczny, czy opracowanie dokumentacji projektowej.
Wnioski o dofinansowanie składać można na trzy sposoby. Pierwszy z nich to złożenie aplikacji przez rządowy portal gov.pl – zakładkę „Nieruchomości i środowisko”, gdzie należy wybrać opcję „Skorzystaj z programu Czyste Powietrze”. Drugi sposób, to złożenie papierowego wniosku w urzędzie, tj. we właściwym dla danego województwa oddziale Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (wnioski w wersji edytowalnej można pobrać m.in. z Portalu Beneficjenta WFOŚiGW). Trzeci sposób, to złożenie wniosku w oddziale banku, który przystąpił do programu „Czyste Powietrze” – wówczas to bank przekaże wniosek do właściwego oddziału Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dofinansowane ze środków
Wojewódzkiego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Opolu
Źródła:
1. Portal informacyjny programu Czyste Powietrze – https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/
2. Informacje prasowej WFOŚiGW – https://www.wfosigw.katowice.pl/program-czyste-powietrze.html.