piątek, 19 lipca, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Gmina PopielówStare SiołkowiceWiadomości

Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni w Starych Siołkowicach staje się faktem

Do końca sierpnia 2025 roku ma zakończyć się największa inwestycja w historii gminy Popielów – rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Starych Siołkowicach. Przedsięwzięcie weszło już w kolejny etap realizacji, ponieważ 6 czerwca wójt Sybilla Stelmach podpisała umowę z wykonawcą.

Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni w Starych Siołkowicach staje się faktem 2
fot. Gmina Popielów

Planowany termin zakończenia prac jest odległy, ale też lista robót do wykonania jest spora. Zakres zadania obejmuje m.in.:

  • remont reaktora biologicznego, osadnika wtórnego i kanału otwartego odprowadzającego ścieki oczyszczone do rzeki Brynicy;
  • przebudowę zbiornika retencyjnego;
  • rozbiórkę istniejącej pompowni głównej, punktu zlewnego, stanowiska osadów ściekowych i stanowiska pomiarowego ścieków oczyszczonych;
  • budowę nowej przepompowni głównej, pompowni wody technologicznej, pompowni osadu recyrkulowanego, zbiornika retencyjnego II, reaktora biologicznego II, osadnika wtórnego II, komory rozdziału na zbiorniki retencyjne, komory rozdziału na reaktory biologiczne, stanowiska pomiarowego ścieków oczyszczonych, stacji dmuchaw i magazynu osadu odwodnionego;
  • montaż instalacji fotowoltaicznej, kontenerowego biofiltra dla pompowni głównej i zbiorników retencyjnych, silosu, kontenerowej stacji zlewnej i sitopiaskownika.

Na terenie oczyszczalni pojawi się też nowa wiata garażowa, a w niej fabrycznie nowy ciągnik rolniczy komunalny oraz przyczepy.

Realizacją wszystkich wymienionych prac zajmie się wykonawca wyłoniony w procedurze przetargowej – Przedsiębiorstwo Budowlane „MODUŁ” Sp. z o.o. Kwalifikowany koszt inwestycji jest ogromny, a wynosi dokładnie 23 638 330 zł. Gmina nie musi jednak pokryć całości tej kwoty z własnego budżetu, ponieważ otrzymała 9 357 500 zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych oraz pożyczkę inwestycyjną z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu w wysokości do 10 884 400 zł.

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz