sobota, 20 lipca, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Wiadomości

Kronika policyjna. Czerwiec 2024

Trzy kradzieże, przywłaszczenie dokumentu, zatrzymania osób poszukiwanych i nietrzeźwi kierujący – m.in. takimi zdarzeniami w ostatnich tygodniach zajmowali się funkcjonariusze Komisariatu Policji w Dobrzeniu Wielkim. Z początkiem czerwca doszło też do trzech wypadków, z których jeden okazał się niestety śmiertelny.

Kronika policyjna. Czerwiec 2024 2
Komisariat Policji w Dobrzeniu Wielkim

Czerwiec w dobrzeńskim komisariacie

Pod względem zdarzeń kryminalnych ostatni miesiąc był raczej spokojny. Policjanci zajmowali się m.in. przywłaszczeniem dokumentu, który w toku postępowania sprawdzającego został odnaleziony, a sprawcą okazał się członek rodziny pokrzywdzonego. Doszło też do trzech kradzieży: 10 czerwca w gminie Łubniany zniknął samochód warty 300 złotych, w nocy 12 czerwca włamywacz ukradł z budynku w gminie Łubniany pieniądze, a 17 czerwca w gminie Dobrzeń Wielki skradziono rower, którego wartość oszacowano na ponad 800 zł. Jak zawsze znaleźli się też nietrzeźwi kierujący. 28 maja w gminie Popielów wpadł rowerzysta, który wydmuchał ok. 1,2 promila i został ukarany mandatem karnym, natomiast 13 czerwca na terenie gminy Łubniany funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, który w stanie po użyciu alkoholu wsiadł za kółko. Kierowca popełnił wykroczenie, ponieważ badanie alkomatem wykazało u niego poniżej 0,5 promila alkoholu w organizmie.

– Zdarzeń było niewiele, co bardzo mnie cieszy. A dzięki temu, że pojawiło się mniej zdarzeń kryminalnych, mieliśmy więcej czasu aby skupić się na innych czynnościach, takich jak zatrzymywanie osób poszukiwanych – mówi komendantka Komisariatu Policji w Dobrzeniu Wielkim, Małgorzata Garbowska.

Faktycznie zatrzymań było stosunkowo dużo, bo aż 5 – dwa w gminie Popielów i trzy w gminie Dobrzeń Wielki. Dwaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie zarządzenia Sądu Rejonowego w Brzegu celem odbycia kary pozbawienia wolności, kolejnych dwóch miało zostać doprowadzonych do aresztu śledczego lub zakładu karnego, ostatniego zaś poszukiwano celem ustalenia miejsca pobytu.

Śmiertelny wypadek na trasie Opole-Ozimek. Nie żyją siostry zakonne z Chróścic

Do tragicznego wypadku doszło 1 czerwca na DK46 pomiędzy Opolem i Ozimkiem, na zjeździe w kierunku Grodźca. Zginęły dwie siostry z placówki zakonnej Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Chróścicach.

Samochodem skoda fabia podróżowały 4 siostry zakonne. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kierująca 42-latka najprawdopodobniej zasnęła za kierownicą, w wyniku czego auto zjechało z drogi, dachowało i uderzyło w drzewo. Na miejscu zginęły dwie osoby – s. Carissima i s. Reginalda, zaś siostry Adria i Joanna zostały zabrane do szpitala.

Na miejscu pracowały zastępy straży z JRG 1 Opole, OSP Antoniów, OSP Chobie i OSP Schodnia, zespół ratownictwa medycznego i policja.

Kronika policyjna. Czerwiec 2024 3
Autem podróżowały 4 siostry zakonne z placówki w Chróścicach. W wyniku wypadku zginęły dwie z nich – s.M. Carissima i s.M. Reginalda (fot. prostozopolskiego.pl)

Gruzin wpadł do rowu w Jełowej. Interweniowali policjanci z Warszawy

Kierujący oplem astrą Gruzin stracił panowanie nad autem, zjechał z drogi i wpadł do rowu. Do zdarzenia doszło 2 czerwca na DK45 w Jełowej. Mężczyzna podróżował sam i na szczęście nic mu się nie stało.

Na pomoc ruszyły zastępu straży pożarnej z JRG Opole, OSP Jełowa i OSP Bierdzany, a także policja i zespół ratownictwa medycznego. Obecni byli też funkcjonariusze z Komendy Głównej Policji w Warszawie, którzy przypadkiem znaleźli się na miejscu zdarzenia.

Kronika policyjna. Czerwiec 2024 4
Kierujący oplem Gruzin na szczęście nie odniósł żadnych poważnych obrażeń (fot. prostozopolskiego.pl)

Kursantka nauki jazdy wjechała w auto pomocy drogowej

Nieudaną lekcję nauki jazdy ma za sobą kursantka, która 4 czerwca jechała ul. Oleską w Jełowej, na trasie DK45. Kobieta zderzyła się z busem pomocy drogowej, w wyniku czego została poszkodowana. Kierowcy busa nic się nie stało.

Wypadek wykrył iPhone, który automatycznie powiadomił służby ratunkowe. Na miejsce zadysponowano 3 zastępy strażaków z JRG 1 Opole, OSP Jełowa oraz zespół ratownictwa medycznego. Wyjaśnieniem okoliczności zdarzenia zajęli się funkcjonariusze policji.

Kronika policyjna. Czerwiec 2024 5
Kierująca autem nauki jazdy została poszkodowana (fot. prostozopolskiego.pl)

Bezpieczne zakupy w sieci

Początek lata to jeden z takich okresów w roku, kiedy robi się najwięcej zakupów, aby skompletować bagaż na urlopowe wyjazdy. Czynność bez wątpienia przyjemna, ale jeśli kupujemy przez internet, koniecznie trzeba pamiętać o pewnych środkach ostrożności, które zaoszczędzą nam przykrej niespodzianki w postaci straconych pieniędzy. Dlatego ponownie przypominamy, że w trakcie zakupu w sieci (lub sprzedaży – tutaj też zdarzają się oszustwa!) należy zachować czujność, a przede wszystkim nie klikać w podejrzane linki. Warto także zwracać uwagę na to, poprzez jaką stronę czy aplikację logujemy się do bankowości elektronicznej. Korzystajmy tylko z zaufanych źródeł dostępu do konta i nie udostępniajmy danych karty płatniczej osobom, do których nie mamy pełnego zaufania. Jeśli coś wzbudzi wątpliwości, przerwijmy transakcję. Pamiętajmy też, że portale typu OLX czy Vinted nie wymagają podawania numeru karty.

Wstąp do policji!

Trudna, wymagająca i często żmudna praca, ale bardzo satysfakcjonująca, zróżnicowana i dająca takie przywileje, jak możliwość wcześniejszego odejścia na emeryturę czy trzynasta pensja – na to mogą liczyć osoby rozważające wstąpienie w szeregi Polskiej Policji.

W policyjnych strukturach każdy znajdzie coś dla siebie. Dróg rozwoju jest wiele. Można wybrać zespół patrolowo-interwencyjny, zajmujący się kontrolowaniem samochodów, sprawdzaniem stanu trzeźwości i generalnym czuwaniem nad danym terenem. Jest też wydział dochodzeniowo-śledczy, będący typową pracą biurową, wymagającą dokładności i skrupulatności, w którym pod nadzorem prokuratury prowadzi się postępowania przygotowawcze w sprawach kryminalnych.

Pracować można również w wydziale przestępczości gospodarczej, który zajmuje się różnego rodzaju oszustwami czy zbieraniem dowodów pozwalających na sporządzenie aktu oskarżenia. Jest też oczywiście pion kryminalny, w którym ściga się przestępców. Tacy funkcjonariusze, żeby za pomocą różnych metod ustalić sprawcę zdarzenia, muszą wykazać się sporą inwencją twórczą. Krok po kroku analizują ślady i dowody, za pomocą których odkrywają tożsamość przestępcy. To ciężka i żmudna praca, ale daje wiele satysfakcji, szczególnie kiedy uda się odzyskać skradzione mienie, a sprawca zostaje pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Każdy, kto lubi wyzwania, lubi pomagać innym i ma duże poczucie sprawiedliwości, będzie mile widziany w szeregach policji.

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz