Każdy, kto posiada samochód, dobrze wie, że jednym z kluczowych elementów dbania o auto jest regularne mycie i czyszczenie. Ile wody zużywamy podczas mycia samochodu i jaki ma to wpływ na środowisko? Jak myć samochód, by zaoszczędzić wodę i pieniądze?
Zaledwie 3% wody na świecie to woda słodka, z czego dwie trzecie znajdują się w lodowcach. Do naszego użytku pozostaje zatem 1% światowych zasobów wody, a używamy jej codziennie, również w celu umycia naszych samochodów.
Najpopularniejszym sposobem mycia samochodu jest tradycyjne czyszczenie pojazdu na podwórku z pomocą węża ogrodowego. Jest to jednak metoda bardzo nieefektywna i szkodząca środowisku. Podczas mycia auta nie zakręcamy kranu, gdy akurat nie używamy wody, a ta z węża wylewa się na trawnik, przez co zużywamy nawet 400 litrów wody.
Razem z wodą na trawnik spływają również detergenty, których używamy do czyszczenia naszych samochodów. Specyfiki te często zawierają mnóstwo szkodliwych chemikaliów, które przenikają do gleby lub do kanalizacji i trafiają w dalszy obieg. Poza tym za mycie samochodu w miejscu do tego nieprzeznaczonym można dostać mandat.
Równie popularne jest mycie samochodu na samoobsługowej myjni bezdotykowej. Wizyty na takich myjniach są szybkie, efektywne i tanie – trwają średnio 7 minut, zużycie wody wynosi około 150 litrów, a my wydajemy od kilku do kilkunastu złotych. Dużym plusem jest również to, że woda z mydlinami nie trafia do gleby.
Kolejną opcją są myjnie automatyczne – tutaj wizyta trwa średnio od 5 do 10 minut, a zużycie wody waha się pomiędzy 150 a 300 litrów. Coraz więcej miejsc tego typu jest wyposażonych w układ odzyskiwania wody, który działa w podobny sposób co oczyszczalnia ścieków. Dzięki temu zapotrzebowanie na wodę w takich miejscach spada nawet o 90%.
Jeszcze mniejsze zużycie wody zapewniają myjnie ręczne, gdzie wykwalifikowani pracownicy zajmują się czyszczeniem naszego samochodu. Jest to droższa opcja niż myjnia samoobsługowa czy automatyczna, lecz zużycie wody pozostaje o wiele mniejsze – wynosi od 70 do 90 litrów.
Myjnie parowe – jeśli chodzi o zużycie wody, te są bezkonkurencyjne, ponieważ wykorzystuje jedynie od 4 do 6 litrów. Jednak jest to opcja najdroższa spośród wymienionych. Dodatkowo takie mycie jest nieefektywne w przypadku niektórych zabrudzeń.
Każdy rodzaj myjni ma swoje zalety i wady, o których warto pamiętać przed kolejnym czyszczeniem samochodu. Bezdyskusyjnie można jednak stwierdzić, że poruszanie się rowerem lub komunikacją zbiorową generuje o wiele mniejsze zużycie wody, kosztów i paliw kopalnych niż jeżdżenie samochodem i dbanie o niego.
Dofinansowane ze środków
Wojewódzkiego Funduszu
Ochrony Środowiska
i Gospodarki
Wodnej w Opolu
Źródła:
https://autokult.pl/37341,susza-a-myjnie-samochodowe-ktora-metoda-mycia-zuzywa-najmniej-wody